,

کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی چیست؟

کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی

پوکه معدنی، جسمی طبیعی است که بر اثر انفجار آتشفشان و خروج گدازه های آتش از آن به وجود می آید. پس از فعال شدن آتشفشان و خروج گدازه، با نشست این گدازه ها بر روی زمین پوکه معدنی شکل می گیرد. پوکه معدنی ماده ای متخلخل و سبک است که از مواد سیلیکانی تشکیل می شود. پوکه معدنی به دلیل شکل خاص و سبکی خود مصارف بسیاری در صنعت دارد. با ما همراه باشید تا با کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی آشنا شوید.

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان سازی

مهمترین کاربرد پوکه معدنی در صنعت ساختمان سازی به ویژه ساخت بتن است. در ساختمان سازی از بتن دارای پوکه معدنی برای مواردی مانند چیدمان دیوارها، ساخت نمای بیرونی و درونی ساختمان و شناژ بندی ساختمان استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی استفاده در ایجاد شیب پشت‌بام، کف ساختمان، ساخت شیب حیاط، ساخت شیب بین طبقات و… است. استفاده از پوکه معدنی در شیب بندی ساختمان به دلیل وزن کم و تخلخل بالا موجب می‌شود تا وزن ساختمان کاهش یابد و همچنین ساختمان عایق سرما و صوت شود.

از موارد دیگر استفاده از پوکه معدنی در ساختمان سازی، مصرف آن در ساخت بلوک و دیوار آماده است. امروزه دیوارهای آماده و بلوک‌های سبکی به بازار عرضه می‌شود که سرعت ساختمان سازی را افزایش داده است. پوکه معدنی همچنین در تزئین دیوارهای داخلی و خارجی ساختمانها هم کاربرد دارد. پوکه معدنی در رنگ‌ها و سایز‌های مختلف با ظاهر زیبا وجود دارد و از این رو برای تزئین دیوارهای داخلی و خارجی از پوکه معدنی استفاده می‌شود. پوکه معدنی از جمله مواد معدنی نادری می باشد که در عین استحکام از وزن بسیار کمی برخوردار است. شکل گیری پوکه معدنی در شرایط سخت باعث استحکام و مقاومت بالای این ماده معدنی شده است.

 

 

کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی چیست؟

 

همچنین پوکه معدنی یک عایق حرارتی بسیار خوب نیز می باشد که مقاومت ساختمان را در برابر حریق افزایش می دهد. پوکه معدنی به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی گزینه بسیار مناسبی برای ساخت آبنما است. در ساخت آبنما باید از مصالحی استفاده کنند که مقاومت بسیار بالایی داشته باشند و در اثر گذشت زمان سریعا دچار خوردگی نشوند.

در ساخت استخرها نیز به منظور عایق سازی استخرها نسبت به نفوذ آب از پوکه معدنی استفاده می شود. بدین منظور پوکه معدنی را به عنوان لایه واسط بین خاک و بتن و در ملات بکار رفته شده در زیر کار بکار می برند.

پوکه معدنی علاوه بر استفاده در صنعت ساختمان سازی در ساخت راه، جاده و تونل ها هم کاربرد دارد. استفاده از پوکه معدنی در تونل سازی باعث افزایش چشمگیر مقاومت و همچنین افزایش طول عمر تونل می شود. همچنین به منظور مقاوم سازی هرچه بیشتر راهها و جاده ها از پوکه معدنی در ترکیب ماسه و خاک به هنگام کف سازی جاده استفاده می شود.

همانطور که ذکر شد پوکه معدنی بسیار پرکاربرد است و در زمینه های زیادی به کار می رود اما به طور ویژه از پوکه معدنی در مناطق زلزله خیز استفاده می شود و دلیل آن سبکی و مقاوم بودن آن است که باعث کاهش خطرات و صدمات ناشی از زلزله می شود.

مصارف پوکه معدنی

  • کاربرد پوکه معدنی در باغداری و کشاورزی

استفاده از پوکه معدنی در خاک باعث نگهداری هرچه بیشتر آب در آن می شود، بدین ترتیب رشد گیاهان در مدت زمان کوتاه تری انجام می گیرد. از این رو استفاده از پوکه معدنی در خاک کشاورزی کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف آب و کودهای شیمیایی را نیز باعث می شود.

  • پوکه معدنی در تصفیه آب فاضلاب

استفاده از پوکه معدنی در تصفیه آب فاضلاب موجب شده تا تمامی ذرات معلق در آب، از آن جدا شده و آب تمیز وارد زمین‌های کشاورزی شود.

  • استفاده پوکه معدنی در احداث سدهای عظیم آبی

پوکه معدنی قابلیت نگهداری آب را به مدت طولانی در خود دارد. از این رو در احداث سدهای عظیم آبی از پوکه های معدنی استفاده می‌شود. استفاده از پوکه معدنی در احداث سدهای آبی از نفوذ آب به درون زمین جلوگیری می کند.

  • مصرف پوکه معدنی در صنعت پزشکی

در زمان‌های گذشته از پوکه معدنی برای جداسازی سلول‌های مرده کف پا استفاده می‌شد. اکنون نیز علاوه بر آن برای ساخت داروهای ضد عفونی کننده زخم هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • استفاده از پوکه معدنی در صنعت نساجی

بهره گیری از پوکه معدنی در این صنعت موجب ارتقای کیفیت و مقاومت پارچه از جمله پارچه جین می شود.

  • مصرف پوکه معدنی در صنعت دارو سازی

پوکه معدنی در صنعت دارو سازی برای ساخت محصولاتی نظیر صابون، خمیر دندان و شامپو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *