دلایل استفاده از پوکه معدنی برای گلدان

استفاده از پوکه برای گلدان

پوکه معدنی با فوران مواد مذاب داخل آتشفشان شکل می گیرد. گازهای حل شده در مواد مذاب درون زمین که ماگما نامیده می شود وقتی به سطح زمین می رسند و با جریان هوا برخورد میکند، با کاهش ناگهانی فشار گاز حباب هایی را تشکیل میدهد که این حباب ها باعث ایجاد حفره هایی بر روی سطح سنگ می شود. وجود همین حفره های ریز و درشت در سطح و بافت این ماده معدنی سبب شده تا وزن آن کاهش یابد. در ادامه قصد داریم دلایل استفاده از پوکه معدنی برای گلدان را شرح دهیم.

ویژگی های پوکه معدنی

* مهمترین ویژگی پوکه معدنی وزن بسیار سبک آن است. پوکه معدنی به اندازه ای سبک است که می تواند به راحتی بر روی سطح آب شناور بماند.

* در کنار وزن سبک، پوکه معدنی مقاومت بسیار بالایی دارد و استحکام آن تحت شرایط مختلف فیزیکی و شیمیایی از بین نمی رود.

* از دیگر ویژگی های خاص پوکه معدنی عایق صوت و حرارت بودن آن است. همچنین تحمل دمای بالا از ویژگی های منحصر به فرد پوکه معدنی به شمار می رود.

* طول عمر و دوام پوکه معدنی نیز در حدود 100 سال است.

کاربردهای پوکه معدنی بسیار زیاد است. استفاده از پوکه معدنی در صنعت راه و ساختمان، کشاورزی و کاشت گیاه، تصفیه خانه ها و فرآیند سنگ شور کردن پارچه ها در نساجی تنها برخی از کاربردهای این ماده معدنی ارزشمند است.

یکی از مهمترین کاربردهای پوکه معدنی استفاده در کشاورزی و به ویژه در گلدانهای خانگی است. آب درون گلدان هایی که تنها از خاک معمولی در آنها استفاده شده زودتر از آب درون گلدان هایی که خاک آنها با پوکه معدنی مخلوط شده، تبخیر می شود، این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که پوکه معدنی آب و رطوبت را در خود جذب کرده و این آب را به مرور به خاک می دهد. علاوه بر این  خاک ترکیب شده با پوکه معدنی حاصلخیز تر است.

دلایل استفاده از پوکه معدنی برای گلدان

  • پوکه معدنی در بافت خود املاح معدنی فراوانی دارد، وجود این املاح در خاک سبب رشد بهتر گیاه شده و علاوه بر آن محیط خاک را نیز ضدعفونی می کند. مهمترین مواد معدنی موجود در پوکه عبارتند از: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، بور، کلر، آهن، منگنز، مولیبدن و روی. خاکی که به میزان کافی از این مواد معدنی برخوردار باشد را خاک سالم گویند و به همین جهت پوکه معدنی می تواند سلامت خاک را چند برابر کند.
  • پوکه معدنی با جذب آب در بافت خود سبب می شود که آب زمان دیرتری تبخیر شده و زمان طولانی تری بر سطح خاک می ماند و مانع از متراکم شدن خاک گلدان می شود.
  • به عکس خاک که به مرور زمان و با آبیاری مواد مغذی خود را از دست می دهد، پوکه معدنی به مرور و با جذب آب حاصلخیز تر می شود.
  • گیاه در گلدان هایی که تنها با خاک پر شده اند بعد از مدتی به علت نرسیدن اکسیژن پژمرده می شود، اما در پوکه معدنی به علت وجود تخلخل و حباب اکسیژن رسانی به گیاه به خوبی انجام می شود.
  • پوکه معدنی به علت مقاومت بالایی که دارد طول عمر بیشتری دارد و از این رو مدت طولانی در گلدان باقی می ماند و احتیاجی به خرید مکرر ندارد.
  • پوکه معدنی به عکس ماسه آفت ها را از گیاهان دور می کند.
  • وجود پوکه معدنی برای گلدان هایی که گیاه آنها تازه قلمه زنی شده امری ضروری است چون سبب می شود قلمه پوسیده نشود.
  • پوکه معدنی از میزان نمک خاک می کاهد و PH خاک یا همان میزان اسیدی بودن خاک را کنترل می کند و آن را به حد نرمال می رساند.

 

استفاده از پوکه معدنی برای گلدان

اندازه پوکه معدنی | استفاده از پوکه معدنی برای گلدان

پوکه معدنی ممکن است از اندازه های چند سانتی متر تا چند میلیمتر وجود داشته باشد. برای این که مواد معدنی بهتر از پوکه جدا شده و به ریشه گیاهان نفوذ کند، باید پوکه های ریز دانه تر برای استفاده در گلدان انتخاب شود.

کیفیت پوکه

در خاک گلدان ها باید حتما از پوکه مرغوب استفاده کرد، چرا که پوکه نا مرغوب می تواند شامل ناخالصی هایی مانند آهک و مواد مضر برای خاک گلدان ها باشد. عدم وجود ناخالصی، تخلخل مناسب و پوکه های مناطق سردسیر تر، کیفیت بیشتر پوکه را نشان می دهد.

نحوه استفاده از پوکه معدنی برای گلدان

برای استفاده از پوکه معدنی برای گلدان ابتدا یک گلدان در اندازه مناسب (غالبا اندازه مناسب برای یک نهال، دوبرابر حجم نهال است) آماده می شود. سپس 100% خاک گلدان به صورتی آماده می شود که 70% آن خاک و 30% آن پوکه معدنی باشد. ترکیب پوکه بهتر است در لایه های بالایی خاک گلدان باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *