ارتباط پوکه معدنی و سنگ پا چیست؟

ارتباط پوکه معدنی و سنگ پا چیست؟

سنگ پا در واقع نوعی پوکه معدنی با اندازه نسبتا کوچک و مشخص است. وجه تسمیه سنگ‌پا این است که به دلیل قابلیت بالای سایندگی اش از آن برای زدودن لایه‌های سفت مرده پوست در پاشنه پا استفاده می ‌شود. در گذشته تنها از چنین سنگ‌های آذرینی که متخلخل بوده استفاده می‌شد، اما امروزه انواع پلاستیکی آن نیز موجود است. در این مقاله سعی داریم ارتباط پوکه معدنی و سنگ پا را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

پوکه معدنی و سنگ پا

پوکه معدنی از گدازه‌های آتشفشانی تشکیل شده است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه‌های ریز و درشت در می آید و سطح آن حبابی و دارای سوراخ‌هایی است. از بارزترین ویژگی‌های آن استحکام بالا و سبکی آن است. پوکه معدنی یک نوع سنگ آتش فشانی بسیار سبک و متخلخل است‌.

این نوع سنگ آتشفشانی زمانی ساخته می‌شود که که گاز گدازه‌های شیشه ای که در حال سرد شدن هستند به سرعت خارج می‌شوند. محل استخراج آن فقط در مناطق آتشفشانی است. پوکه معدنی دارای وزن پایین و مقاومت و سختی بالایی است، به همین دلیل از آن در ساخت و ساز ساختمانی نیز استفاده می‌شود.

یکی از انواع پوکه های معدنی سنگ پاست. سنگ پا از دیرباز در طب سنتی ایرانی مورد توجه طبیبان بوده است. رومیان باستان نیز به کاربرد پوکه معدنی توجه ویژه‌ای داشته‌اند. آنها استفاده از پومیس را علاوه بر مصارف ساختمانی و کشاورزی برای بهداشت پوست ضروری می‌دانستند. وجود خلل و فرج موجود در پوکه معدنی و سطح سایندگی آن سبب شده است انسان‌ها آن را به عنوان یک ابزار لایه بردار استفاده کنند. با کمک این سنگ طبیعی پوست پا شفاف، روشن و لطیف می‌شود.

پوکه معدنی و سنگ پا  در حقیقت همان سنگ‌های آتشفشانی معروفی هستند که طیف رنگ‌های آن در طبیعت سفید، کرم، قرمز و سیاه است. در ایران و جهان هر کجا که معدن پامیس یا اسکوریا باشد، می‌توان ماده اولیه سنگ پا را یافت و پس از کمی تغییرات و فرآوری مختصر بر روی آن، سنگ پا تولید کرد.

نکته حایز اهمیت جنس سنگ پا است. برخی از انواع پومیس سفید و رنگ روشن، با آنالیز فیزیکی و شیمیایی خاص خود، نرم‌تر و لطیف تر هستند. این نوع سنگ پا در بازار خارجی محبوبیت بیشتری دارد. زیرا به علت نرمی و لطافت سنگ پامیس برخی از انواع فرآوری شده و صیقل داده شده برای پوست بدن مصارف مختلفی دارد.

 

پوکه معدنی و سنگ پا

کاربردهای سنگ پا

  • مهمترین کاربرد سنگ پا همانطور که از نام آن پیداست استفاده از آن برای سابیدن کف پا به ویژه پاشنه آن برای از بین بردن سلولهای مرده و ترکهای موجود در آن است.
  • استفاده از سنگ پا می تواند با تقویت سیستم عروقی موجب کاهش سردرد و بالا بردن سرعت چربی سوزی شود و به ضعیف شدن برخی بیماری ها کمک کند.
  • یکی دیگر از فواید سنگ پا، تنظیم قند خون است و در صورت استفاده ی منظم و مکرر در افراد دیابتی می تواند به تنظیم انسولین خون کمک کند.
  • جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست، که باعث لک و جوش می شوند. به کاربردن ملایم سنگ پا می تواند به مرور زمان پوستی نرم و لطیف و عاری از ترک را ایجاد کند.
  • از بین بردن میخچه و پینیه: میخچه و پینه نوعی زائده ی پوستی هستند. پینه ممکن است در هرجای بدن ایجاد شود اما میخچه معمولا در کناره های انگشتان پا ظاهر می شود. برای از بین بردن میخچه و پینه باید با آب آن را مرطوب کرد و بعد سنگ پا را به آرامی و به صورت دورانی روی آن کشید. در استفاده از سنگ پا باید احتیاط کرد زیراکشیدن محکم و سخت آن ممکن است موجب خونریزی موضع شود.
  • از بین بردن موهای زائد با سنگ پا: استفاده از سنگ پا در موضعی که موهای زائد دارد می تواند موثر باشد. این موضع را می توان آب گرم مرطوب و صابون زد و سپس سنگ پا را به صورت دورانی روی آن کشید. انجام این کار به صورت منظم و مکرر تارهای موی زائد را نازک و نازک تر می کند تاجایی که ریشه ی آن کاملا از بین می رود.

برخی نکات برای استفاده بهینه از پوکه معدنی و سنگ پا

باید توجه داشت افرادی که بیماری هایی همچون دیابت نوع دو دارند و جریان خون و لایه پوستی ضعیف تری دارند، با احتیاط بیشتری از سنگ پا استفاده کنند.

پس از استفاده از سنگ پا، باید آن را کاملا تمیز کرد، چرا که به دلیل تخلخل زیاد آن، منافذ آن بسته می شود و کارایی اولیه را ندارد. سنگ پا به طور دائم قابل استفاده نیست و پس از مدتی باید آن را تعویض کرد.

در این مقاله به موضوع ارتباط پوکه معدنی و سنگ پا پرداختیم امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *