کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن

کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن

این مقاله برای شرح کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن گرد آوری شده است.بهتر است بگوییم طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندان و سنگ شناسان به این نتیجه رسیدند که همواره از آتشفشان ها گزاره هایی بجا می ماند که می توان پس از سرد شدن آنها را به پوکه معدنی تبدیل کرد و از جمله کاربرد های این پوکه های معدنی می توان به کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن اشاره کرد با ما همراه باشید تا در ارتباط با  نحوه استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن بیشتر صحبت کنیم.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی

پوکه های معدنی

برای شناخت کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن ابتدا بهتر است شما را با پوکه معدنی به طور مختصر و البته مفید آشنا سازیم. پوکه های معدنی همانگونه که از نامش پیداست حاوی عناصر بسیار معدنی اند که برای پیدایش این نوع سنگ ها لازم است عملیات آتشفشان رخ دهد و به تعبیری دیگر زمانی که آتشفشان ها شروع به فوران می کنند از خود مواد مذاب بجای می گذارند که طی مدت زمانی پس از سرد شدن این مواد جامد، به علت خاصیت و کاربرد های فراوان، آنها را جمع آوری کرده و برای تولید پوکه های معدنی بکار می گیرند و از این رو پوکه معدنی به علت وزن بسیار کم و البته استحکام زیاد بسیار مورد استقبال مصارف تجاری، صنعتی، ساختمانی و …. قرار می گیرد.

بتن چگونه ساخته می شود؟

بتن چگونه ساخته می شود؟

تاثیر پوکه معدنی در ساخت بتن

به سوال اساسی  چگونگی ساخت بتن رسیدیم که برای  درک بهتر کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن بهتر است با ساختار بتن نیز آشنا شویم. بتن یک نوع مواد برای ساخت ساختمان ها و همچنین انواع ساخت و سازهاست و به تعبیری وصل کننده قطعات ساختان به یک دیگر است. بتن یک ماده آماده به مصرف نیست بلکه با ترکیب  مواد اولیه سیمان، ماسه، پوکه معدنی و آب پدید می آید. از بتن برای ساخت دیوار ها ، شیب بندی سقف، کاشی کاری و پلاسر کردن دیوار ها بکار گرفته می شوند.

کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن

استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن

پوکه معدنی در ساخت بتن

همانطور که می دانید در سالهای گذشته از سنگدانه ها جهت ساخت بتن استفاده می کردند اما با گذشت زمان و با مشاهده وزن زیاد ساختمان و استحکام کم، کارشناسان بر این آمدند که نوع دیگری از مواد را به جای سنگدانه ها در تهیه بتن استفاده کنند که این مواد پوکه معدنی نام دارند پوکه معدنی نوعی سنگ معدنیست که دارای خواص و ویژگی های بسیار زیاد است و از جمله این خواص می توان به ضد ضربه خوردگی آن ، مقاومت بسیار بالا در عین حال وزنی بسیار کم اشاره کرد. و البته لازم به ذکر است بگوییم پوکه های معدنی غیر قابل انحلال با آب و مواد دیگر هستند و در صورت ترکیب شدن با هرگونه مصالح و مواد ساختمانی به همان شکل اولیه باقی می مانند و با استفاده سبکدانه ها در ساخت بتن باعث پایین آوردن وزن بتن و بالا بردن مقاومت بتن می شویم که در همین حین ساختمان ضد آتش سوزی و ضربه خوردگی می شود. همچنین سبکدانه ها به دلیل چسبندگی بالایی که دارند مورد استقبال بسیار ساختمان سازان می شوند.

مزیت استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن

مزیت استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن

استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن

استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن فوایدی را نیز به همراه دارد که از جمله این فواید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.  هزینه های ناشی از ساخت بتن به وسیله استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن کاهش می یابد.

2.  استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن موجب کاهش آلایند های زیست محیطی می شود.

3.  پوکه معدنی سبب افزایش مقاومت بتن می شد.

4.  استفاده از پوکه معدنی در بتن سازی سبب کاهش استفاده سیمان در ساخت بتن می شود.

5.  وجود پوکه معدنی در بتن موجب کاهش وزن ساختمان می شود.

6.  ضد حریق و ضد زلزله شدن ساختمان ها از دیگر فواید استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن است.

فواید استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن

استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن

به پایان مقاله کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن رسیدیم امید است توانسته باشیم مطالب مفیدی را در ارتباط با کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن در اختیار شما عزیزان بگذاریم. همچنین لازم است بدانید شهرستان قروه واقع در استان کردستان از تولید کنندگان قدر پوکه معدنی با کیفیت در ایران است و شما می توانید از طریق همین سایت با کارشناسان ما در پوکه معدنی قروه تماس حاصل فرمایید تا در صورت هر گونه سوال و البته ثبت سفارش شما را یاری رسانند. همچنین شما عزیزان می توانید در صورت افزایش آگاهی از مقالات زیر در رابطه با پوکه معدنی استفاده نمایید.

کاربرد پوکه معدنی در تولید فوم بتن

 طرح اختلاط بتن سبک با پوکه معدنی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *