اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

کاربردهای زیادی در زمینه های مختلف برای پوکه معدنی می توان نام برد. اما یکی از به صرفه ترین ها اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب می باشد. اگر از خود بپرسید که چرا استفاده از پوکه معدنی؟ ما در اینجا اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب و مزایای آن را را بررسی می کینم و به سوالاتتان پاسخ می دهیم.

کاربرد پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

یون های سنگین مانند کادمیوم ، سرب ، کروم و جیوه اگر بیش از حد در آب موجود باشند ، برای گیاهان ، آبزیان ، حیوانات و انسان سمی هستند. در کشورهای در حال توسعه ، بسیاری از واحدهای صنعتی در مقیاس کوچک و متوسط ​​فعالیت می کنند و با تخلیه پساب های تصفیه نشده یا جزئی تصفیه شده به طور مستقیم در محیط اطراف می توانند بار آلودگی قابل توجهی از این یون ها ایجاد  کنند. به نظر می رسد این موضوع موضوعی است که در طی توسعه صنایع هنوز مورد توجه کافی قرار نگرفته است. بنابراین ، برای از بین بردن فلزات سنگین و سایر آلاینده ها ، نیاز به توسعه فناوری های تصفیه کارآمد و کم هزینه است. در بین این فناوری ها ، استفاده از پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب برای جذب و تصفیه یک تکنیک کاربرپسند است چرا که پوکه معدنی قروه با قیمتی مناسب به راحتی در دسترس عموم می باشد.

چگونگی اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب:

پوکه معدنی یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل است  که این ویژگی متخلخل بودن به آن مساحت زیادی می دهد. این سنگ از خصوصیات اسیدی برخوردار بوده و محتوای سیلیس بالایی دارد. برای بررسی چگونگی اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب باید به ویژگی های ساختاری آن رجوع کنیم. ویژگی سایندگی، تخلخل زیاد و غنای آن در آلومینا و سیلیس ، این سنگ های آتشفشانی را بسیار کاربردی می کند. سنگ های پوکه معدنی جاذب هایی هستند که می توانند به عنوان جایگزینی برای جاذب های تجاری استفاده شوند.

چگونگی اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

 

تاثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب به وسیله جذب سطحی بر اساس پیوند های بین کاتیون فلزهای سمی و سطح جاذب انجام می پذیرد. پوکه معدنی به وسیله چگالی کمی که دارد می تواند در آب شناور شود و تعداد زیاد فضاهای باز اجازه می دهد آب و یون به داخل و خارج پوکه معدنی حرکت کنند. در واقع پوکه معدنی مانند یک اسفنج آب و یون های فلزات را به خود جذب می کند. در فضاهای باز پوکه معدنی ماده ای از جنس سیلیس وجود دارد، که به آن سطح، بار منفی می دهد و باعث می شود کاتیون فلزهای سنگین را که دارای بار مثبت هستند و در پوکه شناور شده اند را جذب کند. این ویژگی ها باعث می شود که مولکول های آب  قادر باشند به تنهایی از پوکه معدنی خارج شوند زیرا  یون های فلزات در حین حرکت به همراه آب در چارچوب فضا گیر افتاده و در آنجا رسوب می کنند.  پوکه معدنی به حدی سبک است که روی آب شناور می شود و ثابت شده است که در حذف یون های سنگین از آب موثر است. با این حال ، برای بهبود خواص جذب آن می توان پوکه را اسیدی کرد.

به دلیل اینکه تاثر پوکه معدنی قروه در حذف یون های سنگین از طریق فرآیند جذب انجام می شود و همچنین به دلیل کم هزینه بودن آن، پیشنهادی که می‌توان در صورت نیاز به تصفیه پساب یک کارخانه‌‌ به منظور حذف کامل فلزات داد این است که می‌توان از چند سیستم پشت سر هم به منظور جذب ۱۰۰ درصدی استفاده کرد.

اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب برای پرورش ماهی:

پوکه معدنی قروه به واسطه وزن سبک و تخلخل زیاد خود باعث شده است تا در فرآیندهای پاکسازی آب در مصارف مختلف از جمله پرورش ماهی مهم باشد که به عنوان یک ماده فیلتر کننده و پشتیبانی برای جلوگیری از رشد میکروبی در آب ماهی مورد استفاده قرار گیرد.

اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب برای پرورش ماهی

اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

ماهیان مهم ترین آبزیان می باشند که به علت ارزش اقتصادی و حساسیت در مقابل آلاینده ها در معرض خطر قرار دارند که این یون ها از طریق آبشش ماهی در بدن آن تجمع یافته و به بدن انسان انتقال می یابند و از همین طریق بر طول عمر انسان تاثیر می گذارد. علاوه بر این ها با کم کردن طول عمر ماهی،  ممکن است کسب و کار پرورش ماهی را به خطر بیندازد. با استفاده پوکه معدنی قروه در حذف یون های سنگین آب ماهیان می توان این کسب و کار را رونق بخشید و از سلامت ماهی اطمینان کسب نمود.

مزیت های کاربرد پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب نسبت به سایر جایگزین ها:

اصلی‌‌ترین جاذب یون ها کربن فعال است که کاربرد بسیار گسترده‌ای در زمینه جذب فلزات سنگین دارا می‌باشد که خود نیازمند بحث جداگانه‌ای است ، اما امروزه کربن فعال صنعتی به دلیل گران بودن برای اکثر کشورهای درحال توسعه و غیر صنعتی مقرون به صرف نیست به همین دلیل تحقیقات برای حذف فلزات سنگین سمت استفاده از جاذب‌های مختلف دیگر از جمله جاذب‌های معدنی که در زمین وجود داشته و ارز‌ن قیمت تر هستند پیش رفته است. از بین این روشهای جایگزین ، کاربرد پوکه معدنی در حذف یون های سنگین یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها در محیط های آبی است. استفاده از پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب دارای چندین مزیت مانند حذف طیف گسترده ای از آلاینده ها و ظرفیت جذب بالا نسبت به سایر جاذب ها می باشد. برخی از مزایای پوکه معدنی قره در حذف فلزات سنگین را ذکر می کنیم:

مزیت های کاربرد پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

اثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

  • از نظر هزینه جاذب‌های معدنی گزینه مناسبی برای حذف فلزات سنگین از آب های صنعتی می باشند و برخلاف نمونه‌های آلی‌ خود از هزینه بالایی‌ برخوردار نیستند که این یک فاکتور مثبت در مورد استفاده از جاذب‌های معدنی در صنعت است.
  • تاثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب می­تواند جذب ۱۰۰ درصد سرب را انجام دهد که این برای استفاده در کارخانه‌‌ جاتی که پساب خروجی‌ از آنها حاوی مقادیر زیادی از سرب می‌باشد از جمله باتری­سازی­ها امری مهم است.
  • برخی روش ها نیازمندی های قانونی برای دفع فاضلاب در محیط را فراهم نمی کنند و مشکلات دفع لجن را همراه دارند. این در حالی است که امروزه موضوع استفاده از بسترهای کم هزینه مانند پوکه معدنی قروه برای حذف فلزات به صورت کاملاً برجسته ای مورد توجه قرار گرفته است.
  • قابلیت استفاده مجدد پوکه معدنی قروه و هم چنین در دسترس بودن و راحتی  ارسال به  تمام نقاط کشور استفاده از این ماده معدنی را برای کاربران آسان تر کرده است.
تاثیر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

تاثر پوکه معدنی در حذف یون های سنگین آب

 

فرآیند جذب که کاربرد پوکه معدنی قروه در حذف فلزات سنگین آب ها را نشان می دهد، یكی از امیدوارترین مکانیسم ها برای پاکسازی آب و مواد مغذی محلول شناخته شده است. می توان نتیجه گرفت که استفاده از جاذب های کم هزینه ممکن است به پایداری محیط اطراف کمک کرده و مزایای امیدوار کننده ای را برای اهداف تجاری در آینده ارائه دهد. پوکه معدنی قروه به راحتی مزایای ذکر شده را در دسترس قرار می دهد. جهت سفارش پوکه معدنی قروه می توانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *