پوکه معدنی برای محوطه سازی

استفاده از پوکه معدنی برای محوطه سازی

پوکه معدنی دارای خواصی از جمله برجسته بودن، سبک بودن، قابل پردازش بودن و مقرون به صرفه است که به همین خاطر از آن در زمینه محوطه سازی بکار می گیرند. پوکه ها مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع شرایط محیطی دارند و استفاده از آن ها در ساخت و ساز می تواند کیفیت ساختمان را تضمین نماید. پوکه معدنی برای محوطه سازی، به خصوص ساخت سقف و دیوار های سبز، پارک سبز، زمین گلف و زمین فوتبال کاربرد دارد. برای نتیجه گیری بهتر از پوکه ها، بهتر است که پومیس را به صورت خالص یا ناخالص استفاده نمود. در ادامه به کاربرد پوکه معدنی برای محوطه سازی بیشتر خواهیم پرداخت.

چگونگی استفاده از پوکه معدنی برای محوطه سازی

پومیس از جمله مواد ضروری است که وجود آن برای ساخت سقف های سبز جز واجبات است. این ماده سبب افزایش وزن ساختمان ها نشده و سبب افزایش نیازهای استاتیک پوکه ساختمان هم نمی گردد. از پومیس در پروژه ها به عنوان عایق صوتی و عایق گرمایی استفاده می کنند. با استفاده از پومیس می توان به حفظ محیط زیست کمک شایانی کرد و همچنین هزینه های انرژی ساختمان را به شدت کاهش داد. به علاوه در بخش کشاورزی می توان با بهره گیری از پومیس از هزینه های آبیاری کاست چرا که این ماده از خاصیت زهکشی بسیار خوبی برخوردار می باشد.

درباره پوکه معدنی

در مورد پوکه معدنی باید گفت که سنگ های آذرین که از مقاومت و سختی بالا و همچنین وزن سبکی برخوردار هستند، در اثر انفجار کوه های آتشفشانی تشکیل شده و قبل از آن مواد مذابی بودند که در قسمت های داخلی کوه آتشفشان جریان داشتند و در صورت آمدن به سطح زمین، سرد شده و این سنگ ها را تشکیل داده اند. هنگامی که گاز از دریچه خارج شود، به خرد کردن ماگما منجر می شود و انفجار آن به صورت کف ذوب شده می باشد.

این کف ها هنگام انفجار سریعا در هوا سرد شده و به حالت جامد در می آیند و به شکل تکه تکه در سطح زمین قرار می گیرند. هنگامی که انفجار های بزرگتری رخ دهد، مقدار بسیار بیشتری از این پوکه ها تشکیل خواهد شد. کاربرد این پوکه ها بیشمار است و امروزه در اکثر زمینه ها از آن ها بهره برداری می شود. از جمله این موارد می توان به عنوان سنگ دانه در بتن، سنگ دانه در محوطه سازی، سبک سازی و … اشاره کرد. رنگ پوکه ها اغلب کم رنگ است و بیشتر دارای رنگ های کرمی، سفید، آبی و خاکستری هستند. در هنگام متصاعد شدن گاز های آتش فشانی، حباب هایی ایجاد می شود که در صورت خنک شدن آن ها در شیشه درون ماگمای، به صورت چسبنده باقی خواهند ماند.

نحوه استفاده از پوکه معدنی برای محوطه سازی

پوکه های معدنی در اغلب مناطق کره زمین وجود دارند و مشکلی در پیدا کردن آن ها نیست. لازم به ذکر است که این پوکه ها در صورت افتادن در آب های اقیانوسی می توانند در مناطق دیگر نیز توزیع گردند. در صورتی که این پوکه ها از آتش فشان های زیر دریایی به دست آیند، می توانند به صورت سنگ های شناور، به دیگر مناطق جهان منتقل شوند. آسیا، اروپا و آفریقا از قاره هایی هستند که غنی از این منابع بوده و در قاره آسیا، ایران یکی از تامین کنندگان اصلی پوکه به شمار می رود.

کاربرد پوکه معدنی

اگر بخواهیم به مهمترین مورد کاربرد پوکه های معدنی اشاره کنیم، می توانیم استفاده از آن در ساختمان سازی به ویژه ساخت بتن را ذکر کنیم. در پروژه های ساختمان سازی، از بتن هایی که با پوکه تولید شده به عنوان چیدمان دیوار ها، نمای بیرون و درون و شناژ بندی استفاده می کنند. به علاوه ساخت شیب پشت بام، کف ساختمان، شیب بین طبقات و شیب حیاط هم از جمله موارد مهمی هستند که پوکه معدنی در ساخت آن ها نقش دارد. در شیب بندی ساختمان ها، به دلیل وزن کم پوکه ها و تخلخل بالای آن ها، باعث می شود که با بهره گیری از این مواد وزن ساختمان کاهش یابد و همچنین آن را عایق سرما، گرما و صوتی کرد.

بیشتر بخوانید: چه نوع پوکه ای برای شیب بندی مناسب است؟

بیشتر بخوانید: قیمت شیب بندی پشت بام با پوکه

از عمده ترین موادهای اولیه در ساخت بلوک، پوکه معدنی می باشد. امروزه با بهره گیری از پوکه معدنی در ساخت بلوک، بلوک های سبک تری به بازار عرضه می گردد و کار با این مصالح راحت تر انجام می شود. اگر خواستار تزیین دیوار های داخلی و خارجی به گونه ای خاص هستید، می توانید از این پوکه ها بهره مند گردید. این پوکه ها دارای رنگ های گوناگون و همچنین ظاهری خاص هستند و به همین علت در جهت زیبا سازی دیواره ها گزینه ای مناسب به شمار می روند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *