کاربرد پوکه در حذف آهن از آب ماهی

کاربرد پوکه در حذف آهن از آب ماهی

در میان کاربرد های بسیار گسترده پوکه های صنعتی، می توان کاربرد پوکه در حذف آهن از آب ماهی را نام برد. آهن که از جمله عناصر موجود در لایه های عمیق زمین است، وجود فراوان آن در آب می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد. بر اساس آزمایشات انجام شده، مشخص گردیده که پوکه معدنی توانایی جذب آهن را به خود دارد و استفاده از آن در آب، می تواند مقدار اضافی آهن را حذف کند.

در آزمایشاتی که صورت می گیرد، هر ۱۰ دقیقه یک بار از آب نمونه برداری شده و غلظت آهن را در آن بررسی می کنند. نتیجه این آزمایشات نشان داد که پوکه های صنعتی جذب آهن را به خوبی انجام می دهند. پوکه های صنعتی از قیمت بسیار پایینی برخوردار بوده و همچنان میزان زیادی از آن موجود می باشد که البته با توجه به قابلیت استفاده مجدد از آن ها، نیازی به تهیه پی در پی آن نیست.

جذب آهن در آب با پوکه معدنی

از جمله عناصری که به راحتی در آب های زیرزمینی حل می شود و مقدار زیادی از آن در اعماق زمین موجود می باشد، آهن است. آهن به دو نوع مختلف از جمله یون فریک و حل شده در آب های زیرزمینی موجود است و این عنصر به آلوده کردن آب ها منجر خواهد شد. در آب های زیر زمینی آهن به صورت حل شده در این آب ها موجود است.

آب های زیر زمینی که دارای مقادیر زیادی از آهن هستند، ظاهری شفاف و روشن دارند که با آمدن آن ها در سطح زمین و تماس با هوا، رنگ خود را به رنگ تیره تغییر خواهند داد و رنگی که در نهایت به وجود می آید، رنگ قهوه ای است. اگر میزان آهن در هر لیتر آب بیش از ۳ میلی گرم باشد، آب مزه دار خواهد شد و رنگ آن نیز تغییر داده می شود. وجود بیش از اندازه آهن در آب باعث می شود که در آب رسوب تشکیل شود و زمینه برای تکثیر و رشد باکتری ها فراهم گردد.

استفاده از پوکه در حذف آهن از آب ماهی

البته مطالعات و پژوهش هایی در رابطه با از بین بردن رسوبات در آب انجام شده است. هدف از انجام این آزمایشات، دستیابی به ماده ای مقرون به صرفه با جذب بالای آهن توسط آن بوده است. در نتیجه این آزمایشات، پوکه های معدنی به عنوان یک ماده با ویژگی هایی که ذکر شد انتخاب گردید و از آن به بعد از این پوکه ها در تصفیه آب و حذف آلاینده های آب های آشامیدنی به طور مکرر استفاده گردید.

مزیت های استفاده از پوکه معدنی برای حذف آهن از آب

از جمله ویژگی های برجسته پوکه های معدنی، پایداری پوکه در برابر باکتری و میکروب ها و همچنین محلول های آلی است. به علاوه سبک بودن آن نیز شاخصه ای مهم است که منجر به استفاده از آن در پروژه های ساخت و ساز به منظور سبک سازی شده است.

پوکه های معدنی در غرب کشور به صورت فراوان یافت شده و غرب کشور تامین کننده اصلی پوکه کشور می باشد. استفاده از پوکه های به منظور حذف آهن از آب ماهی و یا آب شهری، بسیار در پایین آوردن هزینه های تصفیه کمک کرده است. در تصفیه آب، پوکه ها به صورت پودر شده در آمده و در آب حل خواهند شد. سیقل دهندگی و ضد عفونی کنندگی پوکه های معدنی، سرآمد سایر مواد تصفیه کننده می باشد.

کاربرد پوکه معدنی در استخر ماهی

از جمله مشاغلی که مراقبت از آب در آن از اهمیت فراوانی برخوردار است، پرورش ماهی می باشد. در این زمینه، باید آب را به طور مکرر بررسی نمود و از میزان عناصر موجود در آن آگاهی یافت. با آن که صاحبان این مشاغل از روش های گوناگونی در جهت حفظ آب از هر گونه بیماری و آلودگی انجام می دهند اما باز هم شاهد بیماری فراوان به طور هر ساله خواهند شد که در نهایت ماهی ها از بین خواهند رفت.

برای جلوگیری از این خسارات، می توان از یک ماده بسیار ارزان و همچنین موثر در پی جلوگیری از مبتلا شدن آب به آلودگی استفاده کرد که این ماده پوکه معدنی نام دارد. پوکه های معدنی از خاصیت ضد عفونی کننده و پاک کنندگی بالایی برخوردار هستند و قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر مواد ضد عفونی کننده دارند.

استفاده از پوکه معدنی در این گونه مشاغل جز واجبات است چرا که وجود آهن زیاد در آب آسیب بسیاری به آبشش ماهی وارد می کند و در نهایت آن را از بین می برد. اگر آهن درون آب رسوب کند، با ورود آب به درون آبشش ماهی فرصت تکثیر باکتری ها فراهم شده که با بیمار کردن ماهی آن را با مرگ رو به رو می سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *