عوامل تاثیر گذار بر قیمت پوکه

عوامل موثر بر قیمت پوکه

در این مطلب به شرح عوامل تاثیر گذار بر قیمت پوکه خواهیم پرداخت. ابتدا توضیح مختصری در مورد نحوه پیدایش، ویژگی ها و موارد مصرف پوکه می دهیم و در ادامه عوامل تاثیر گذار بر قیمت پوکه را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با پوکه معدنی

پوکه به دو بخش پوکه معدنی و پوکه صنعتی تقسیم می گردد. پوکه معدنی در واقع ماگماهایی هستند که پس از رسیدن به سطح زمین و قرار گرفتن در مجاورت هوا سرد شده و به صورت سنگ های متخلخل درشت و ریز تشکیل می گردد.

می توان گفت پوکه معدنی نوعی کانی است که وزن بسیار کمتری نسبت به سنگ دارد که اگر آن ها در کنار سنگ های معمولی قرار گیرند، خواهیم دید که مقداری متفاوت هستند. دلیل اینکه پوکه معدنی بافت اسفنجی یا حفره مانند دارد این است که گازهای به دام افتاده درون این سنگ ها خارج شده و سبب ایجاد حفره در سنگ می گردد که دلیل این امر سرد شدن این مواد است.

این سنگ معدنی را می توان در رنگ های مختلف از جمله سیاه، خاکستری، قهوه ای و سفید در طبیعیت و معادن پیدا کرد که علاوه بر ویژگی های ظاهری از نظر وجود املاح معدنی نیز با یکدیگر متفاوت اند. به دلیل خاصیت چسبندگی و سبک بودن می توان از پوکه در تولید بتن و سیمان استفاده کرد.

ویژگی های پوکه معدنی

از ویژگی های مهم پوکه معدنی می توان به با دوام بودن، ضد باکتری  و ضد حشرات بودن و قیمت مناسب آن اشاره کرد. با توجه به این ویژگی ها می توان از آن به عنوان عایق حرارتی و صوتی در صنعت ساختمان سازی و همچنین به عنوان جایگزین مناسب برای کودهای شیمیایی در زمین های کشاورزی نیز استفاده کرد.

عواملی که بر قیمت پوکه تاثیر دارند

موارد مصرف پوکه معدنی

پوکه معدنی عایق صوتی مناسبی بوده و همچنین در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد و می تواند تا دمای 760 درجه سانتی گراد را تحمل کند. همچنین در بحث ساختمان سازی برای شیب بندی بام ها و کف سازی ساختمان ها از ذرات بسیار ریز پوکه معدنی استفاده می شود. درباره کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی بیشتر بخوانید.

در مکان های پر سر و صدا مانند موتورخانه ها از دانه های 2 تا 40 میلیمتری پوکه معدنی می توان به عنوان عایق صوتی استفاده کرد. با استفاده از پوکه معدنی به جای کودهای شیمیایی علاوه بر اینکه از فرسایش خاک جلوگیری می گردد، مواد معدنی که از طریق کودها به خاک می رسید اینبار همان مواد توسط پوکه ها نیز به خاک منتقل می گردد همچنین پوکه معدنی دارای خاصیت ضد شیمیایی نیز می باشد که همین امر سبب می شود که کمتر به کار هایی نظیر سم پاشی و نگهداری از خاک توسط کشاورز نیاز باشد. پوکه صنعتی که به نام لیکا هم معروف است بر اثر فراوری خاک رس در صنعت به دست می آید.

عوامل موثر بر قیمت پوکه معدنی

برای تعیین قیمت پوکه معدنی باید به خصوصیات ذاتی آن و هدف استفاده از پوکه توجه کرد. به عنوان مثال بعضی از شرکت ها ترجیح می دهند از این محصول در مصارف پزشکی استفاده کنند در مقابل برخی دیگر از شرکت ها در زمینه ی ساختمان سازی از این محصول استفاده می کنند.

یکی از عوامل تاثیر گذار تخلخل پوکه می باشد که هرچه بیشتر باشد کیفیت آن پوکه بالاتر است. بنابر این در تعیین قیمت پوکه معدنی، تخلخل یکی از معیار های اصلی بوده که هرچه بیشتر باشد قیمت آن هم بالاتر است. دیگر عامل تاثیر گذار در قیمت پوکه معدنی وزن آن است، انتظار می رود هر چقدر تخلخل پوکه بیشتر باشد وزن آن نیز کمتر باشد. در واقع می توان گفت این موضوع به دو عامل نحوه پیدایش پوکه معدنی و جنس اولیه ی سنگ آذرین بستگی دارد و نمی توان به این موضوع عمومیت بخشید و موارد استثنا زیادی وجود دارد.

در بازار از پوکه ای می توان در حوزه های مختلف بیشتری استفاده کرد که وزن کمتری دارد و همین موضوع قیمت آن را تحت تاثیر قرار می دهد. عامل دیگر استحکام فیزیکی پوکه است که هرچه بیشتر باشد طبیعتا قیمت آن نیز بالاتر می رود. تر کیب شیمیایی پوکه دیگر عامل تاثیر گذار است که هرچه ترکیب شیمیایی موجود در پوکه بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است. آخرین عامل رنگ پوکه است که به عوامل مختلفی همچون عناصر شیمیایی موجود در آن، نحوه استخراج و… بستگی دارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *