سنگ معدنی کلسیت

سنگ معدنی کلسیت

از انواع سنگ های معدنی می توان به سنگ معدنی کلسیت  یا همان سنگ کلسیت اشاره کرد ،که به آن کانی هزار چهره نیز می گویند .ممکن است سنگ معدنی کلسیت را  با نام های کربنات کلسیم یا آهک در مطلب یا مقاله ای بخوانید پس تعجب نکنید .این مقاله به سنگ معدنی کلسیت اختصاص داده شده است و در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

سنگ معدنی کلسیت چیست؟

سنگ معدنی کلسیت

سنگ کلسیت

از پایدار ترین شکل کربنات کلسیم و سنگ معدن کلسیم ، سنگ معدنی کلسیت است که از کلسیم کربن و اکسیژن(CaCO3) تشکیل شده است. کلسیت می تواند با اسید واکنش دهد. کلسیت غنی شده از  مواد معدنی است از این رو به آن سنگ معدنی گویند .در خالص ترین شکل کلسیت، شما می تواند آن را بصورت بسیار شفاف و بی رنگ نظاره کنید.  کلسیت که بیشتر به شکل دانه های بلورین درشت و مشخص و بصورت توده های دانه ای دیده می شود در یک دستگاه سه ضلعی متبلور می شود.

تاریخچه کلسیت؟

سنگ معدنی کلسیت

کلسیت

نام کلسیت  که به معنای آهک سوزان است از کلمه لاتین کالکس (calx)گرفته شده است . محل پیدایش کلسیت بدین شکل است که می توان گفت حتی شاید اسکلت  بدن موجودات زنده ممکن است کلسیتی باشد و نکته قابل توجه اینجاست که بیشتر کلسیت ها را می توان  در بستر دریاها یافت .بهتر است که بدانید سنگ آهک و مرمر تنها از کلسیت ها ساخته شده اند. در کشور ما ایران نیز می توان در جاها و شهر های مختلف این ماده را یافت و دیگر نیاز به وارد کردن این سنگ معدنی(کلسیت) نیست بدین گونه که بیش از 80 درصد کوه های  زاگرس و مرکزی و شازند قم  را  کلسیت در بر گرفته است.

مشخصات سنگ معدنی کلسیت

سنگ معدنی کلسیت

کلسیت

کلسیت که پایدار تر از گونه های کلسیم کربنات است  در دمای پایین تر از 30 درجه سانتی گراد تشکیل می شود و همانطور که در بالا ذکر شد در یک دستگاه سه ضلعی متبلور می شود این سنگ معدنی در صورت خالص بودن بسیار شفاف و بی رنگ است اما در صورت مقدار کمی نا خالصی به رنگ های سفید شیر، گاهی زرد، خاکستری و رنگ‌های تیره دیده می شود .این سنگ در محیط های تبخیری رشد می کند. سنگ معدنی کلسیت در اثر فعالیت‌های هیدرودرما نیز امکان  بوجود آمدن  رگه‌ای در دیگر سنگ‌های معدنی را دارد.  می توان به این نکنه نیز اشاره کرد که کلسیت در برخی موارد بی شکل و یا شکلی موزائیکی دارد.

کاربرد کلسیت

سنگ معدنی کلسیت

کلسیت

سنگ کلسیت که سرشار از عناصر و مواد معدنی است در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که  از شایان ترین این صنایع  می توان صنایع سیمانی را نام برد .

در صنایع سیمانی از کلسیت برای تولید سیمان بکار گرفته می شود و به عنوان  اصلی ترین مواد تشکیل دهنده سیمان از کلسیت  استفاده می شود و بیشترین کاربرد کلسیت در صنعت سیمان به چشم می آید.در صنعت سیمان سازی ابتدا کلسیت را به شکل پودر در می آورند و در نهایت آب آن را گرفته که در این صورت حالت بلورین خود را از دست می دهد حال زمانی ک مصرف کننده می خواهد از آن استفاده کند باید آن را با آب مخلوط کند در این صورت دوباره حالت بلورین خود را بدست می آورد و قابل استفاده می شود. اما این تنها کاربرد کلسیت نیست بلکه با استفاده از فناوری های خاص و نوین می توان از آن در صنعت دارو سازی نیز استفاده کرد. برای استفاده از کلسیت در صنایع دارو سازی باید مقدار غلظت این سنگ را بالابرد که در دارو سازی می توان به ساخت خمیر دندان اشاره کرد. حال اگر کلسیت را با عنصر منیزیوم ترکیب کنیم می توان از آن در صنایع نسوز نیز استفاده کرد. اگر روی کلسیت فراوری  انجام شود در صنایع شیشه گری ،ذوب آهن و حتی صنایع غذایی ،عطر و لاستیک سازی  بکار گرفته می شود.

ویژگی های سنگ معدنی کلسیت

سنگ معدنی کلسیت

کلسیت

از ویژگی های سنگ کلسیت که آن را خاص و متفاوت می کند شفاف بودن آن است که باعث می شود در جواهر سازی از آن استفاده شود .کلسیت به عنوان یک ماده استحکام دهنده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.این کانی هزار چهره در طرح ها و رنگ های متنوعی عرضه می شود و از ویژگی های آن می توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد.

خواص سنگ معدنی کلسیت

 

سنگ معدنی کلسیت

کلسیت

از جمله خواص سنگ کلسیت می توان به خاصیت درمانی آن اشاره کرد که از گذشته های دور تا کنون مردم بر این باورند که ازین جهت  که کلسیت با چهار عنصر حیات بخش آب ،باد، آتش و خاک در ارتباط است پس می توان از کلسیت انرژی ماورا دریافت کرد. از نظر بومیان آمریکایی کلسیت یک سنگ مقدس است که از طرف پروردگار برای آنان فرستاده شده. به طور کلی کلسیت باعث زدودن انرژی های منفی و افزایش آرامش درونی می شود و ترس و استرس را کاهش می دهد. از دیگر خواص کلسیت می توان به کاهش کمر درد و افزایش قدرت فیزیکی و افزایش قدرت استخوان ها  و چشم و دندان اشاره کرد.

تفاوت کلسیت با آراگونیت

سنگ معدنی کلسیت،سنگ معدنی آراگونیت

کلسیت

آراگونیت که یکی از انواع  کلسیت است از نظر خواص نوری و شکل ظاهری با کلسیت متفاوت است . این دو کانی در بیشتر مواقع به هم مشابه اند و بیشترین تفاوت آنها در نوع کاتیون(یون مثبت) آنهاست.

چرا کلسیت قیمتی نیست؟

سنگ معدنی کلسیت

کلسیت

کلست یکی از سنگ های زیبا به شمار می رود اما این سنگ جزو دسته سنگ های گرانبها به حساب نمی آید و به تعبیری قیمتی نیست شاید دلیل اصلیه قیمتی نبودن این سنگ این باشد که این سنگ نایاب و یا کم یاب نیست و به وفور یافت می شود. چرا که یکی از دلایل سنگ های بلورین قیمتی کم یاب بودن آنهاست.

خرید و فروش سنگ معدنی کلسیت

سنگ معدنی کلسیت

کلسیت

براساس اطلاعات دریافت شده می توان به این موضوع پی برد که کلسیت یک سنگ معدنی پرطرفدار است و از آن در صنایع مختلف بکار گرفته می شود .معدن های زیادی برای استخراج کلسیت وجود دارند و این سنگ که قیمت مناسبی نیز دارد بصورت چند تنی در این معادن خرید و فروش می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *