سنگ معدنی دولومیت

سنگ معدنی دولومیت

از دیگر کانی­های دسته کربنات،­سنگ معدنی دولومیت را می­ توان نام برد.­دولومیت از رسوبات دریایی تشکیل می­ شود و در نهایت می­ توان گفت که دولومیت یک سنگ با­ ارزش از نظر مصارف تجاری است.­کارشناسان سنگ  پوکه معدنی قروه قصد دارند در ادامه شما را بیشتر با سنگ معدنی دولومیت آشنا سازند.

سنگ معدنی دولومیت چیست؟

سنگ معدنی دولومیت

دولومیت

سنگ معدنی دولومیت چیست؟ در پاسخ به این سوال می­ توان گفت از جمله کانی کربناته  کلسیت ،­آراگونیت و دولومیت می­ باشد. سنگ معدنی دولومیت ازترکیبات شیمیایی  CaMg(CO3)2 تشکیل شده است و دارای ترکیبات اکسید منیزیوم و اهک است. و به علت برخورداری از میزان خالصی بالا این سنگ بسیار با ارزش است.این سنگ را می ­توان جز دسته سنگ های رسوبی و دگرگونی محسوب کرد.از نظر ساختمان و نوع بهم پیوستگی دولومیت با سنگ کیلسیت متفاوت است.­در برخی موارد این سنگ به نام دولوستون نیز شناخته می ­شود پس اگر این نام را جایی شنیدید تعجب نکنید. در بسیاری از موارد این سنگ به جلای بسیار دست پیدا می­ کند و به شکل شیشه ای در می­ آید.

تاریخچه دولومیت؟

سنگ معدنی دولومیت

دولومیت

نام این کانی از نام کانی شناس فرانسوی دولومیو گرفته شده است . و آغاز کشف این سنگ را می­ توان به سال 1792اختصاص داد. در مناطق رسوبی سرتاسر جهان می­ توان دولومیت را پیدا کرد اما بیشترین جایی که می توان دولومیت را یافت کشور های آفریقایی و اروپایی است..سنگ معدنی دولومیت با رسوب گذاری سنگ آهک و با ترکیب منیزیوم غنی شده توسط آب های زیر زمینی تشکیل می­ شود. دولومیت را می­ توان به اشکال زخیم و با لایه های عظیم یافت و بیشتر بدین شکل یافت می­ شوند.بیشترین مصارف سنگ­های معدنی را می­ توان یه دولومیت اختصاص داد چرا که این سنگ ها را می ­توان در تمامی نقاط دنیا مشاهده کرد.

مشخصات سنگ معدنی دولومیت

سنگ معدنی دولومیت

دولومیت

از مشخصات سنگ معدنی دولومیت می توان به رنگ آن اشاره کرد که  اکثر دولومیت ها به رنگ خاکستری و کرمی اند اما در برخی موارد به رنگ­ های سفید،­سبز و سیاه نیز دیده می ­شوند. سنگ معدنی دولومیت در اسید کلریک حل می­ شود.از نظر سختی دولومیت در رده 4 قرار دارد و از استحکام بیشتری نسبت به دیگر کانی های کربناته  از جمله کلسیت (درجه سختی 3) برخوردار است.لازم به ذکر است که دولومیت در اثر هوازدگی یه رنگ زرد نخودی و یا صورتی دیده می شود که این امر به علت وجود درصد ناچیزی FeCo3 در ترکیبات آن است.که در این  شرایط سنگ معدنی دولومیت بسیار کمیاب است.

کاربرد دولومیت

سنگ معدنی دولومیت

دولومیت

همانطور که ذکر شد دولومیت کاربرد زیادی دارد که می­ توان به کاربرد آن در مصارف ساختمانی اشاره کرد.به طور کلی می توان کاربرد های سنگ معدنی دولومیت را اینگونه نوشت:

1.از دولومیت به عنوان سنگ ساختمانی استفاده می ­شود.

  1. درساخت شیشه می­ توان از آن استفاده کرد.

3.همچنین از سنگ معدنی دولومیت برای ساخت سیمان بکار گرفته می­ شود.

4.برای از بین بردن اسیدینه خاک و رشد بهتر گیاهان در مصارف کشاورزی مورد توجه قرار می ­گیرد.

5.در کارخانه ­های ذوب آهن نیز جهت ذوب و تصفیه آهن از دولومیت استفاده می­ کنند.

6.دومولیت را می ­توان به شکل سنگ خورد شده درآورد و از آن در ساخت راه آهن،­تونل های تخلیه فاضلاب و معادن ذغال استفاده کرد.

7.به علت استحکام زیاد در ساخت بتن نیز می­ توان از آن استفاده کرد.

8.برخی از سنگ های دولومیت به علت ظرافت و زیبایی منحصر به فردی که دارند به عنوان سنگ های زینتی مورد استفاده قرار می­ گیرند.

9.دولومیت به علت دارا بودن از خاصیت PH در آکواریوم ها جهت تنظیم آب کارایی دارند.

10.در صنعت دارو سازی نیز از دولومیت استفاده می­ شود.

 ویژگی های سنگ معدنی دولومیت

از جمله ویژگی های دولومیت می­ توان به ویژگی خنثی سازی اسیدی آن اشاره کرد.همانطور که در بالا اشاره کردیم دولومیت در برخی مواقع به رنگ صورتی دیده می­ شود که این شکل از دولومیت بسیار کمیاب و زیباست که بیشتر در کشور کنگو در آفریقا یافت می­ شود.

دولومیتی شدن چیست؟

سنگ معدنی دولومیت

دولومیت

دومولیت را می توان در رسوبات یافت اما زمان شکل گیری آن رابه ندرت می توان مشاهده کرد .از این رو عده ای از سنگ شناسان بر این باورند که دولومیت ها طی شرایط شیمیایی زمانی شکل می­ گیرند که سنگ آهکی و لجن آهکی بعد از رسوب گزاری دچار تغییر شوند در این حالت است که دولومیت شکل می گیرد لازم به ذکر است که محل شکل گیری دولومیت همانند سنگ آهک در مکان های رسوبی است و در اینگونه محیط که محیط هایی گرم و کم عمق اند  شکل می­ گیرند. همچنین محیط های دریایی در آن ها کربنات کلسیم به شکل لجن در آمده است به شکل صدف و قطعات مرجانی و رسوبات کربناتی تجمع می­ یابند.حال نظریه سنگ شناسان بر این است که دولومیت زمانی شکل می­ گیرد که کلسیت درون لجن بوسیله آب زیر زمینی غنی شده ار منیزیوم تغییر می­ کند. این منیزیوم است که تبدیل کلسیت به دولومیت را آسان می سازد.به این تغییرات شیمیایی ” دولومیتی شدن” گویند.سنگ آهک را با استفاده از دولومیتی شدن می­ توان به دولومیت تبدیل کرد.

فروش دولومیت

سنگ معدنی دولومیت

دولومیت

همانطور که تا اینجا فهمیدیم دولومیت یک سنگ معدنی با ارزش است و حتی در مواقعی کمیاب و در برخی موارد یک سنگ زینتی گران بشمار می­ رود.این سنگ را می ­توان در معادن سنگ معدنی تهیه و خریداری نمود.

قیمت دولومیت

سنگ معدنی دولومیت

دولومیت

در بیشتر متن ها از دولومیت به عنوان ثروت هنگفت نوشته می­ شود.برای مثال یکی از مهمترین معادن سنگ دولومیت در همدان است که بسیار باعث کار آفرینی و ثروت شده است.حال معاونت امور معادن سنگ کشور قیمت هر تن از دولومیت را 7 تا 8 هزار تومان اعلام کرده است.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *