پوکه معدنی در کشاورزی

امروزه بهره گیری از پوکه معدنی در کشاورزی، اهمیت دوچندانی پیدا کرده و اکثریت کشور ها از این ماده در کشاورزی و باغ داری استفاده می کنند. تخلخل پوکه معدنی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است و با سرعت تجزیه پایین، می توان بارها از آن استفاده کرد. به علاوه قیمت پایین، امکان تجزیه پذیری در خاک، راحتی استریل کردن با بخار اب و عدم خطر آن برای محیط زیست از مزایای مهم پوکه معدنی است و به به همین خاطر  امروزه توجه بیشتری به آن پرداخته می شود.

استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی

در کشاورزی به نحو گسترده ای از پوکه معدنی بهره گیری می کنند. از جمله منابعی که در کشاورزی از اهمیت والایی برخورداراند و همچنین جز منابع محدود هم بشمار می روند، اب و خاک هستند. در کشور ما نیز با شوری، سدیمی، ماندابی این دو عوامل رو به رو هستیم. حال با توجه به این موارد می توان به یک روش کشت دیگر رو آورد که به این روش، کشت بدون خاک گفته می شود.

در مقیاس جهانی، محدودیت کمی و کیفی منابعی نظیر آب و خاک به عنوان یک بستر مهم مطرح گردیده است. از این رو در نتیجه چاره جویی برای حل این مشکلات، به استفاده از ماده ای مقرون به صرفه و همچنین موثر دست یافته که ان ماده پوکه معدنی می باشد. پومیس که یک پوکه معدنی رایج در کشاورزی است، می تواند با جذب بالای آب و مرطوب نگه داشتن خاک، از مصرف آب زیاد جلوگیری به عمل آورد.

علاوه بر بخش کشاورزی، استفاده از پومیس در تصفیه اب نیز به طور گسترده انجام می شود. این ماده به عنوان کاتالیزور در تصفیه بکار گرفته شده و جهت تولید مواد پیشرفته مور استفاده واقع می شود.

تاثیر اکولوژیک پوکه معدنی در کشاورزی

یکی از موضوعاتی که مدت هاست زیر نظر محققان بوده و توجه آن ها را به خود جلب کرده، تاثیر اکولوژیک پوکه معدنی بر محیط زیست بوده است. از این رو آزمایشات گوناگونی هر ساله بر روی پومیس انجام می شود. در نتیجه این آزمایشات، محققان یافته اند که اغلب این تاثیرات مثبت بوده است. پوکه معدنی در طبیعت به عنوان یک کانی سلیسی، مورد توجه افراد فرار گرفته است.

پوکه معدنی به علت تخلخل بالا به خوبی مایعات را جذب کرده و حتی می تواند جذب آب را تا چند برابر وزن خود انجام دهد. در صنایع دیگر از پوکه به عنوان آلودگی زدایی استفاده کرده و یک ماده مهم در ضد عفونی کردن به ویژه آب و فاضلاب بشمار می رود. از آنجایی که پوکه نقش عایق را دارد، از آن در سردخانه ها و گرمخانه ها نیز استفاده می کنند.

در زمینه باعبانی و کشاورزی، پومیس یک پوکه بسیار رایج است که به منطور اصلاح کننده خاک بکار گرفته می شود. با استفاده از این پوکه می توان به حفظ رطوبت خاک کمک شایانی کرد. پومیس به راحتی از سطح زمین های آتشفشانی جمع اوری شده و بدون طی کردن روند صنعتی، در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

پوکه معدنی در باغبانی

از جمله عواملی که سبب رشد بهتر گیاهان و درختان می شود، هوادهی خاک است. زمانی که اکسیژن به ریشه برسد، گیاه دچار خفگی نشده و به راحتی رشد خوبی را رقم خواهد زد. از این رو می توان با بهره گیری از پوکه معدنی، به هوادهی خاک پرداخت. پوکه معدنی، ماده ای طبیعی است که به طریقه بسیار آسانی نسبت به دیگر سنگ های اتشفشانی جمع آوری می شود و به همین خاطر، هم استخراج و هم استفاده از آن بسیار آسان می باشد. برای اولین بار، کشور های اروپایی و غربی به خواص و مزایای پوکه معدنی دست یافته و از ان استفاده کرده اند.

پومیس در دسته انواع پوکه های معدنی، دارای مواد معدنی کمیابی است که این مواد در کمتر سنگ معدنی یافت می شود. این ماده قابل تجزیه نبوده و وجود آن سبب حفظ درختان و گیاهان خواهد شد. این ماده همانند مواد مغذی و کود عمل کرده که برای به حداقل رساندن خطرات استفاده از کود می توان استفاده از پومیس را جایگزین کود های شیمیایی کرد.

علاوه بر رشد بهتر درختان و گیاهان، پومیس سبب بهبود ساختار خاک نیز خواهد شد. وجود پوکه معدنی در خاک، سبب سست کردن خاک سنگین شده و با سبک کردن آن، از فشردگی خاک جلوگیری خواهد کرد. با این کار با ورود اب به خاک، هوادهی خاک صورت خواهد گرفت. افزایش زهکشی خاک، یکی از مزایای مهم استفاده از پوکه ها می باشد.

اگر می خواهید که در مواقلی چون باران از ابگرفتی خاک جلوگیری کنید، بهترین راهکار روی آوردن به این پوکه ها می باشد. این پوکه ها، با جذب رطوبت اضافی در  ساختار متخلخل خود، از ماندابی جلوگیری خواهند کرد. در واقع می توان گفت که عملکرد این پوکه ها همانند اسفنج است و تا زمان نیاز گیاه به آب، آب درون تخلخل این پوکه ها قرار خواهد گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *