پوکه صنعتی برای گلدان

از جمله سبکدانه هایی که کاربرد گسترده ای دارند پوکه های صنعتی هستند که از آن ها به منظور سبک سازی استفاده می شود. افراد از دیر زمانی برای سبک سازی در پروژه های ساختمانی از این پوکه ها استفاده می کرده اند. پوکه های صنعتی در تولید آن ها از موادی چون خاک رس بهره گرفته می شود و آن را به شکل گل درآورده و سپس وارد کوره ها می کنند. این گل در دمای بسیار بالا حرارت دیده و گاز های حاصل از این فرآیند به منبسط کردن دانه ها منجر می شوند. در آخر مصالحی که سرد شده اند به خالی کردن حباب های ایجاد شده می پردازند و سطحی سخت را ایجاد می نمایند. پوکه صنعتی حال تنها در پروژه های ساخت و ساز منتهی نمی شود و در بخش کشاورزی، ساخت چمن ورزشی، بتن سبک پر کننده، تصفیه آب و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده واقع می شود. حال در بخش کشاورزی از پوکه ای به نام لیکا بهره گرفته می شود و خطوط تولید این پوکه صنعتی را به طور کاملا اختصاصی شده برای کشاورزی تولید می کنند. در ادامه مقاله به موضوع پوکه صنعتی برای گلدان پرداخته ایم.

روش کشت پوکه صنعتی برای گلدان

برای این که از پوکه صنعتی برای گلدان بهره گرفت، لازم است که روش استفاده از آن را دانست. لازم به ذکر است که گلدان مورد نظر نباید در شرایط محیطی خیلی سرد و با خیلی گرم تعویض گردد. حال که به استفاده از لیکا یا لیکاپون می پردازید باید قبل از قرار دادن ان ها در گلدان، دانه هایی را که اندازه های بزرگتری دارند را با آب شستشو دهید. سپس صبر کنید که رطوبت ان ها از بین برود.

حال گل یا گیاه خود را با دقت هر چه تمام تر از گلدان خارج کنید. خاک و ریشه را با کمک اسپری و افشانه مرطوب کنید. این کار را به دلیل ظاهر شدن ریشه و پاک کردن خاک از روی ریشه انجام دهید. حال نوبت به لیکاپون ها می رسد که شما باید تا ۸ سانتی متر از گلدان را با استفاده از آن ها پر کنید. خاکی که مناسب رشد گل و گیاه شما است انتخاب کرده و سپس آن را با مقداری پوکه صنعتی مخلوط کنید. با در نظر گرفتن فضای گلدان، ۳۰ سانتی متر از آن را با مخلوط خاک و لیکاپون پر کنید.

توجه داشته باشید که این مخلوط باید به خوبی مه افشانی شده باشد. با ترکیب کردن لیکاپون و خاک، یک بستر بسیار بهتر برای رشد گیاه فراهم خواهد شد. حال نوبت این است که ریشه را به آرامی درون بستر گذاشته و با کمی لیکای ریز روی آن را پوشش دهید. در این مرحله باید دقت زیادی به خرج دهید تا ریشه گیاه آسیب نبیند. حال که از لیکاپون برای کشت گیاه خود استفاده کردید، لازم است که به مدت یک هفته، هر روز عمل مه پاشی را انجام دهید.

مزایای پوکه معدنی

پوکه معدنی دارای املاح معدنی فراوانی است و استفاده از آن برای کشاورزی و باغبانی باعث می شود که گیاه و درخت به نحو بهتری رشد کند و همچنین خاک ضد عفونی شده و عاری از هر گونه باکتری و آفت باشد. پوکه معدنی قابلیت این را دارد که آب بیشتری را در خاک جذب کند و از این طریق آب هم کمتر تبخیر شده و با طولانی تر بودن زمان باقی ماندن آب در خاک، درختان و گیاهان کمتر دچار کم آبی و خشکی می شوند و همچنین دفعات آبیاری هم کمتر خواهد شد.

پوکه معدنی بر خلاف خاک با جذب آب حاصلخیز تر خواهد شد. گلدان هایی که تنها از خاک پر شده و از هیچ ماده دیگری برای آن استفاده نشده، در نهایت اکسیژه به اعماق خاک نخواهد رسید و به پژمرده شدن و خفه شدن گیاه منجر خواهد شد. اما در گلدان هایی که از پوکه معدنی در آن استفاده شده، به علت وجود حباب اکسیژن رسانی و تخلخل و وجود فاصله میان ذرات، اکسیژن رسانی ریشه و خاک به خوبی انجام خواهد شد.

به علاوه در استفاده از پوکه معدنی لازم نیست که ان را به طور مکرر خریداری کرد چرا که دوام این محصول بسیار بالاست و تا مدت ها در گلدان سالم باقی خواهد ماند. پوکه معدنی در دور کردن آفت از محصولات نقش بسیار برجسته ای دارد و استفاده از ان برای درختان کوچک و نونهال و یا درختانی که قلمه زنی آن ها تازه انجام شده بسیار واجب است و با وجود آن قلمه دچار پوسیدگی نخواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *