چگونگی محاسبه مقدار پوکه درون سقف

نحوه محاسبه شیب بندی سقف

در این مطلب به شرح چگونگی محاسبه مقدار پوکه درون سقف خواهیم پرداخت. ابتدا به توضیح مختصری در مورد پوکه، چگونگی پیدایش آن و ویژگی های مختلف آن می پردازیم.

پوکه و انواع آن

پوکه ها به دو بخش صنعتی و معدنی تقسیم می شوند. پوکه صنعتی که به نام لیکا هم معروف است بر اثر فراوری خاک رس در صنعت به دست می آید.

پوکه معدنی از گدازه های آتشفشانی تشکیل گردیده است که پس از رسیدن به سطح زمین و قرار گرفتن در مجاورت هوا سرد شده و به صورت سنگ های متخلخل ریز و درشت تشکیل می گردد. نام علمی پوکه معدنی پومیس می باشد.

از ویژگی های مهم پوکه معدنی و صنعتی می توان به سبک بودن، با دوام بودن، ضد باکتری و ضد حشرات بودن و قیمت مناسب آن اشاره کرد. با توجه به این ویژگی ها می توان از آن به عنوان عایق حرارتی و صوتی در صنعت ساختمان سازی و همچنین به عنوان جایگزین مناسب برای کود های شیمیایی در زمین های کشاورزی نیز استفاده کرد.

پوکه دارای انواع مختلفی می باشند که شامل پوکه عدسی، پوکه نخودی، پوکه سیاه و غیره می باشد.

پوکه معدنی برای شیب بندی سقف

پیش از پرداختن به این موضوع اگر تمایل دارید بدانید چه نوع پوکه ای برای شیب بندی مناسب است روی لینک کلیک کنید.

شیب دادن و شیب بندی سقف از مسائل مهم و دقیق اجرایی ساختمان می باشد که باید به درستی انجام شود. شیب بندی به جهت هدایت و حرکت آب با ظرفیت مناسب در فضاهای خارجی همچون: حیاط، محوطه، پیاده رو و شیب بندی های با وسعت کوچکتر مانند: حمام، آشپز خانه، توالت و پشت بام انجام می گردد. نحوه حرکت آب از مبدا تا مقصد باید طوری باشد که حرکت و کشش آب و فضولات سریع و بدون مانع انجام شود.

در ادامه مبحث محاسبه مقدار پوکه درون سقف باید بگوییم استاندارد مقدار شیب برای هدایت آب های هرز 1 تا 3 درصد بوده و برای فضولات حدود 5 درصد می باشد که اگر این حدود رعایت گردد اشکال فنی گرفتگی و تراکم در مسیر پیش نخواهد آمد. طول شیب با ارتفاع شیب متناسب است یعنی اگر در پشت بام طول شیب تا سوراخ ناودانی مسیری طولانی باشد، مقدار بتن مورد استفاده برای شیب بندی از مبدا تا سوراخ ناودانی مرتفع تر و بیشتر از نواحی شیب بندی با طول کمتر خواهد بود.

درصد شیب در نقطه سوراخ ناودانی که انتهای شیب می باشد صفر بوده و در مبدا با توجه به طول تعیین می گردد که برای مسیر های بلند تا 3 درصد می باشد.

نحوه محاسبه مقدار پوکه در سقف

به دلیل اینکه پوکه در طول مسیر نشست می کند متراژ پوکه در مبدا محاسبه می شود. نحوه متراژ آن بدین صورت است که اگر ماشین حمل پلویی داشته باشد ابتدا مقدار آن را محاسبه می کنند که نصف ارتفاع اضافه بار می باشد به عنوان مثال اگر ارتفاع اضافه بار 30 سانتی متر باشد مقدار پلویی آن 15 سانتی متر است. سپس این مقدار را با ارتفاع ماشین جمع کرده به عنوان مثال اگر ارتفاع ماشین 145 باشد بعلاوه پلویی که 15 سانتی متر است در مجموع 160 سانتی متر می گردد سپس این مقدار را در طول و عرض ماشین ضرب کرده و مقدار پوکه را بر حسب متر مکعب به دست می آوریم.

پوکه فندقی بهترین پوکه برای شیب بندی می باشد زیرا این پوکه دارای بهترین سایز بوده و سایز آن مابین پوکه بادامی و پوکه عدسی می باشد. انتخاب پوکه با سایز مناسب تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و وزن نهایی بام خواهد داشت.

انتخاب مصالح برای شیب بندی از لحاظ فنی و اقتصادی از اهمیت به سزایی برخوردار است، معمولا شیب بندی بام با بتن سبک یا همان بتن با پوکه معدنی یا صنعتی انجام می گیرد.

مقدار حجم بتن با پوکه با توجه به شیب بندی بام به دو طریق قابل محاسبه خواهد بود:

برآورد حجم با توجه به ضخامت بتن: در این حالت حجم تقریبی بتن را بدین صورت محاسبه می کنیم که متوسط ضخامت بتن را محاسبه کرده و در کل سطح بام ضرب می کنیم.

برآورد حجم بتن با استفاده از تقسیم بندی سطح بام: در این روش سطح بام به نسبت شیب های در نظر گرفته شده تقسیم بندی می گردد. در این حالت ابتدا مقدار بتن محل های صاف و بدون شیب همچنین حداقل بتن در محل ناودانی را محاسبه کرده سپس قسمت های سیب بندی شده را محاسبه می کنیم که به شکل هرم می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *