زهکشی خاک چیست و چگونه انجام می شود؟

زهکشی را چگونه باید انجام دهیم؟

زهکشی چیست و چگونه انجام می شود؟ برای این که در زمین های کشاورزی، آب به خوبی تا اعماق زمین برسد و ریشه گیاهان و درختان را آبیاری کند، لازم است اقداماتی انجام گیرد که از جمله این اقدامات، زهکشی می باشد. زهکشی به منظور خارج کردن آب اضافی از زمین است تا محصولات کشت شده در آن زمین دچار غرقابی شدن نگردند.

این کار به جهت آسان کردن رشد محصولات انجام می شود و از طریق آن نمک های قابل حل هم خارج می گردد. زهکشی اقدامی امروزی نبوده و از سالیان دور و نزدیک به ۲۰۰۰ سال پیش، کشاورزان این کار را انجام می داده اند. به علاوه خارج شدن آب از زمین کشاورزی خود به طور طبیعی هم صورت می گیرد ولی اگر خود افراد این کار را انجام دهند، عمل زهکشی خیلی سریع تر انجام می شود.

چه زمانی باید زهکشی انجام دهیم؟

اگر زمین دچار آب فراوان شد، به طور حتم باید زهکشی را انجام داد چرا که هیچ محصولی در آن زمین دوام نخواهد آورد. از آنجایی که آب حیات بخش زندگی گیاهان است، از طرف دیگری می تواند برای آن ها کشنده باشد. پدیده ماندآبی به دلایل مختلفی از جمله نشت آب از رودخانه ها و یا کانال ها، بارندگی، سیل و طغیان های فصلی و بالا آمدن آب های زیر زمینی رخ می دهد.

به علاوه برخی ها به منظور اصلاح خاک و خارج نمودن برخی از املاح از دل زمین به آبیاری اضافی پرداخته و سبب غرقابی شدن زمین می شوند. لازم به ذکر است که وجود ساختمان ها، پل و جاده در مسیر می توانند باعث این اتفاق شوند که مانع از جریان آب می شوند‌. زهکشی علاوه بر زمین ها کشاورزی در زمین های در حال ساخت و ساز، ورزشی و تفریحی نیز انجام می شود.

اگر علاقه مند هستید درباره پوکه معدنی اطلاعات کسب کنید، روی لینک کلیک کرده و مطلب را بخوانید.

نشانه های وجود زهکشی در زمین

ممکن است برای خیلی ها سوال باشد که چطور بدانیم که یک زمین زهکشی دارد یا ندارد. برای این کار می توانید خاک را در یک گلدان بریزید و سپس به آبیاری آن خاک بپردازید. اگر آب به سرعت از خاک خارج شود به این معناست که زهکشی خاک بسیار مطلوب است و هر زمان که آب در سطح خاک باقی بماند به این معناست که آن خاک زهکشی ضعیفی دارد.

زهکشی و هر آنچه که باید بدانید

چگونه زهکشی ایجاد کنیم؟

راه های زهکشی بسیار زیاد است. برای این کار باید موادی به خاک افزوده شود که زهکشی خاک را افزایش دهد. این مواد باید با در نظر گرفتن نوع محصول کشت شده در زمین انتخاب شوند چرا که در غیر این صورت با توجه به عدم ناسازگاری محصول با مواد، از بین خواهد رفت. برگ، پرلیت، ماسه، پوست برنج و لیکا از جمله این مواد هستند که بسته به نوع گیاهان برخی از آن ها باید حذف شوند.

در برخی موارد نیز می توانید تنها از ماسه برای افزایش زهکشی خاک استفاده نمایید که این مورد بیشتر برای گل های بیرونی مناسب است. برای خاک گل های بیرونی از ترکیب خاک باغچه، ماسه و کود دامی اغلب استفاده می گردد. افراد توجه کنند که اگر زمین مورد نظر آن ها سفت است و آب به اعماق آن نفوذ نمی کند، باید از ماسه برای آن زمین استفاده کنند. امروزه یک روش پیشرفته تر همانند دفن لوله ها در زمین انجام شده که آب اضافی به راحتی به داخل این لوله ها منتقل می شوند.

افزایش زهکشی خاک گلدان

اگر می خواهید زهکشی خاک گلدان ها را افزایش دهید، می توانید از ترکیب موادی چون پوست برنج، برگ و پرلیت این کار را انجام دهید. لازم است که در این ترکیبات از خاک باغچه، پوست برنج و کود دامی به اندازه ۲۰ درصد استفاده شود و تنها از برگ به میزان ۴۰ درصد استفاده شود. اما توجه شود که باز هم این مقادیر بسته به نوع گیاه متغیر هستند.

در کنار این ها می توانید از نوعی دانه به نام لیکا هم استفاده کنید. این دانه های منبسط شده را می توانید در گلدان ریخته و سپس روی آن ها را با خاک گلدان بپوشانید. به غیر از این می توانید آن را با خاک ترکیب کنید. توجه داشته باشید که در هر نوع کشاورزی، زهکشی باید انجام شود چرا که در غیر این صورت آب در خاک باقی مانده و دچار خفگی شده و به این ترتیب گیاهان را از بین می برد و سبب خفگی آن ها هم می شود. برای کسب اطلاع از بلوک لیکا ،بررسی مشخصات فنی و مزایای آن روی لینک کلیک کنید و مطلب مربوط به آن را بخوانید.

از نشانه های غرقابی شدن گیاهان پژمردگی است که اگر این اتفاق را در گیاهان خود مشاهده کردید، به این منظور است که خیلی سریع باید زهکشی را انجام دهید. این گیاهان هستند که میزان زهکشی را معین می کنند چرا که برخی گیاهان به زهکشی بیشتر برخی از آن ها به زهکشی کمتری نیاز دارند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *