مقایسه پوکه معدنی با لیکا

پوکه معدنی با لیکا

در این مقاله تلاش می شود مقایسه ای بین پوکه معدنی با لیکا یا همان پوکه مصنوعی انجام شود. برای مقایسه هرچه بهتر ابتدا توضیحاتی درخصوص نحوه تشکیل و تولید هر یک از این دو نوع پوکه ارائه می شود.

تعریف پوکه معدنی و نحوه تشکیل آن

پوکه معدنی یا پومیس به صورت یک فرایند طبیعی زیست محیطی طی فوران آتشفشان ها و سرد شدن سریع مواد مذاب در مناطق سرد یا مرطوب تشکیل می شود. در این فرایند گاز ها و مواد معدنی که از دل زمین بالا آمده اند، در گدازه حبس شده و تشکیل سنگی سبک، مستحکم، مقاوم و متخلخل به نام پوکه معدنی می دهند.

ویژگی ها و کاربرد پوکه معدنی

با به کارگیری پوکه معدنی یا پومیس وزن ساختمان کمتر و در برابر زمین لرزه مقاوم‌تر می‌شود. پوکه معدنی در صنایع عایق سازی برای متخلخل کردن خاک استفاده دارد. مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی از قبیل شن و ماسه، وزن کم، دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل بالای آن است.

این گونه پوکه دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰ میلیمتر است. هر یک از اندازه های پوکه معدنی برای مصارف خاصی کاربرد دارند. اصلی‌ترین علت استفاده از پوکه معدنی یا پومیس، سبک ‌سازی سازه و مصالح ساختمانی، شیب‌بندی سطوح، ساخت بلوک‌ و مصالح مختلف سبک و عایق بندی مناسب است.

مهمترین شاخص کیفیت پوکه معدنی با توجه به کاربرد آن، چگالی، درجه سختی و اندازه پوکه معدنی است. به عنوان مثال در ساخت بتن یا بلوک سیمانی سبک هر چقدر چگالی پوکه معدنی کمتر و درجه سختی آن بیشتر باشد کیفیت آن نیز بالاتر است.

تعریف پوکه صنعتی و نحوه تولید آن | مقایسه پوکه معدنی با لیکا

لیکا یا پوکه صنعتی نیز بیشتر ویژگی های پوکه معدنی را دارد، اما نحوه تولید آن کاملا با پوکه معدنی متفاوت است. در تولید و تشکیل پوکه صنعتی فرایند فوران آتشفشان و مواد مذاب وجود ندارد و این پوکه به صورت کامل با دخالت انسان و تکنولوژی ساخته می شود. نحوه تولید لیکا به این شکل است که ابتدا خاک رس خالص را با مقداری آب ترکیب کرده و حاصل گل مانند را در کوره ریخته و به دمای بیش از 1000 درجه سانتی گراد می رسانند. پس از تشکیل پوکه در کوره، آنرا از سرند های اندازه گیری عبور می دهند.

این عملیات باعث می شود پوکه صنعتی به لحاظ ظاهری، صاف تر، کروی تر و تخلخل آن کمتر از پوکه معدنی باشد. این نوع پوکه در مقایسه با پوکه معدنی دارای وزن مخصوص پایین تر است. زیرا یکی از اهداف این سبکدانه کارخانه‌ای سبک‌تر کردن وزن آن بوده است.

مقایسه پوکه معدنی با لیکا

مقایسه پوکه معدنی با لیکا

  • اصلی ترین مزیت پوکه معدنی نسبت به پوکه صنعتی کیفیت آن است. جنس پوکه معدنی بسیار مقاوم است و تحت هیچ شرایطی خورد و شکسته نمی‌شود بنابراین سازه های ساخته شده با پوکه معدنی از کیفیت و مرغوبیت بیشتری نسبت به موارد مشابه ساخته شده با پوکه مصنوعی است.
  • هر دو پوکه معدنی و پوکه صنعتی دارای حباب های هوا هستند، اما هنگامی که سیمان یا ملات وارد حباب های لیکا می شود، وزن آن را سنگین تر می کند، اما در پوکه معدنی این اتفاق نمی افتد و این موضوع باعث سبکتر شدن مصالح ساخت شده با پوکه معدنی می شود.
  • پوکه معدنی سرشار از املاح معدنی است اما پوکه صنعتی این ویژگی را ندارد و معمولا از نخاله های ساختمانی ساخته می شود.
  • هر دو پوکه عایق حرارتی و صوتی هستند اما میزان عایق بودن پوکه معدنی به دلیل اینکه در حرارت طبیعی آتشفشان و دمای بسیار بالاتر شکل گرفته است، از پوکه صنعتی بیشتر است.
  • خاک رس در برابر آب مقاوم نیست، پس پوکه صنعتی نمی تواند ضد آب باشد، در حالی که پوکه معدنی، کاملا ضد آب است.
  • پوکه معدنی مخصوص ساختمان سازی و ساخت مصالح است، در حالیکه پوکه صنعتی در موارد محدودی فقط برای بلوک لیکا، استفاده می شود و بیشتر در مصارف صنعتی و کشاورزی، به کار می رود.
  • مهمترین تفاوت این دو پوکه، قیمت ارزان پوکه معدنی نسبت به پوکه صنعتی است. دلیل قیمت پایین تر این نوع پوکه وجود آن در طبیعت و عدم نیاز به پروسه تولید است. به همین دلیل قیمت بلوک سیمانی ساخته شده از پوکه معدنی نیز کمتر از بلوک لیکای ساخته شده از پوکه صنعتی است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *