پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

پوکه چیست؟ سنگ پوکه چه مزایایی دارد؟ هرکسی  ممکن است این سؤالات را بپرسد ، در این سایت راهی عالی برای پاسخ به سوالات شما است. به علاوه ، می توانید از این مطلب استفاده کنید تا از مزایایی که پوکه  دارد مطلع شوید. اگر علاقه مند هستید ، می توانید به ادامه خواندن این مطلب بپردازید تا در مورد کاربردهای سنگ پوکه بیشتر بدانید.

پوکه چیست؟

پوکه چیست؟

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

پوکه نوعی سنگ معدنی است که از ماده آتشفشانی تشکیل شده است. این یک سنگ آتشفشانی و آذرین کف مانند است. بسیار متخلخل است و تنها سنگی است که می تواند روی آب شناور شود. با این حال ، پس از جذب آب کافی ، سرانجام غرق می شود. این ماده معدنی در درجه اول از سیلیکات نظیر آلومینیوم (دی اکسید سیلیکون) ، اکسید آلومینیوم و مقدار کمی از اکسیدهای دیگر مانند اکسید آهن ، اکسید سدیم ، اکسید کلسیم و اکسید منیزیم تشکیل شده است ، اگرچه خصوصیات شیمیایی آن بین رسوبات متفاوت است. شکل ظاهری آن نشان می دهد که از طریق محتوای سیلیس رنگ آن تعیین می شود به همین دلیل  دارای نوسان از سفید تا خاکستری و قهوه ای است. به غیر از مقدار سیلیس ، رنگ آن کمبود آهن و منیزیم موجود در آن را نیز نشان می دهد.

نحوه تشکیل سنگ پوکه

منبع اصلی  پوکه فوران کوه های آتشفشانی و انفجاری است. هنگامی که مواد مایع بسیار پر فشار به همراه آب و گازهای جذب شده آن در هنگام فوران آتشفشانی به طرز شدیدی آزاد می شوند، مواد تحت سرد شدن  سریع قرار می گیرند که به شکل گیری ساختار یکپارچه پر از حباب  آن  کمک می کند. این حباب های درون آن نشان دهنده این است که چون خنک شدن بسیار سریع انجام می شود ،  گازهای به دام افتاده در سنگ مایع به سرعت خارج و حباب های درون سنگ  شکل می گیرند.

نحوه تشکیل سنگ پوکه

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ پوکه نوعی سنگ آتشفشانی است که از ماگما خنک کننده تشکیل شده است. اما ، اطلاعات بیشتری وجود دارد که می توانید در مورد شکل گیری این سنگ ویژه بدست آورید. اول از همه ، تفاوت جزیی بین ماگما و گدازه وجود دارد. در حالی که این دو کلمه بسیار شبیه به هم هستند ، تفاوت در این است که ماگما در زیر زمین گیر کرده است و گدازه ها از روی زمین جریان می یابد. بعضی اوقات ماگما بعد از فوران آتشفشان تبدیل به گدازه می شود. سایر اوقات ، ماگما قبل از اینکه این شانس را پیدا کند تا به سطح زمین برسد ، زیرزمین سرد می شود. در هر دوی این موارد ، پتانسیلی برای شکل گیری سنگ پوکه معدنی وجود دارد. اما ، سنگی که از ماگما تشکیل می شود و به سرعت در زیر زمین خنک می شود ، برای مصارف صنعتی متداول تر است.

انواع پوکه

پوکه سبکدانه ای آتشفشانی و متخلل با وزن بسیار سبک می باشد. این سبکدانه در دو نوع کلی تقسیم بندی می شود : پوکه صنعتی و معدنی ؛ که هر کدام از آن ها را شرح می دهیم.

1. پوکه معدنی

پوکه معدنی

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

پوکه معدنی محصول مشترک فوران های انفجاری است و معمولاً در قسمت های فوقانی گدازه های سیلیکونی مناطق ایجاد می شود. این سنگ دارای تخلخل 64-85٪ در حجم است و احتمالاً سال ها بر روی آب شناور است ، تا اینکه در نهایت دچار آب گرفتگی شود و غرق شود. این سنگ در سایزهای مختلف برای مصارف مختلف تهیه می شود. در این صفحه به انواع مختلف آن اشاره می کنیم.

انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

 عدسی: به دلیل مقاومت بالای این سنگ استفاده آن درساخت دیوار و بلوک لیکا یا سبک و کف پوش ساختمان باعث استحکام هرچه بیشتر می شود. سایز آن حدودا 10 الی 15میلی متر با وزنی حدود 600 تا 700 در هر متر مکعب به بازار عرضه می شود. سایز آن از پوکه ماسه ای و نخودی بزرگتر می باشد.

 

 نخودی: از این نوع برای هم سطح نمودن طبقات و تولید بلوک های سبک استفاده می شود که در سایزهای 5 تا 10 میلی متر و وزن هر متر مکعب آن به طور تقریبی600 الی 700 کیلوگرم می باشد.  در ظاهر کاملا شبیه به نوع فندقی می باشد اما مزیت آن وزن کمتر و مقاومت بیشتری نسبت به پوکه های دیگر دارد.

 

بادامی: این سنگ در ظاهر به نوع عدسی و نخودی نزدیک می باشد و دارای رنگی قهوه ای و تیره و سایزی حدود 10 تا 30 میلی متر دارد و در وزن تقریبی 550 تا 700 تولید می شود. این سنگ معدنی بیشتر برای مصارفی مانند شیب بندی سقف به کار برده می شود.

 

سیاه: پوکه سیاه بعد از استخراج از معادن روباز در مصارف مختلفی مانند ساختمان سازی ، تونل سازی ، کشاورزی ، تولیدی استفاده می شود. از ویژگی های آن می توان به سبک بودن ، مقاومت و رنگ آن که خاکستری می باشد اشاره کرد. سنگ پا نمونه مر غوب آن است.

 

سفید: این سنگ برخلاف پوکه سیاه به رنگ سفید است و بیشتر در شهر تبریز و همچنین قسمت های شرقی کشور یافت می شود که از آن  در مصارف مختلف به دلیل سبک بودن آن استفاده می شود.

 

 ماسه ای: نوع ماسه ای در مصارفی مانند تولید بتن ، تیغه های دیواری ، پر کردن ،  انواع بلوک مانند هبلکس ، لیکا و … استفاده می شود. این نوع با سایزی حدود 0 تا 3 میلی متر و وزن تقریبی 800 الی 1000 کیلوگرم در هر متر مکعب عرضه می شود.

 

 فندقی:  این سنگ سایزی حدود 5 تا 12 میلی متر دارد و بیشتر برای مصارف ساخت و ساز در هم سطح کردن و شیب دار کردن کف ساختمان ها استفاده می شود. وزن آن 500 تا 600 کیلوگرم در هر متر مکعب می باشد.

 

پودری: این نوع در مصارفی مثل ساخت انواع بتن و بلوک سبک ، صنعت کاشی و سرامیک سازی ، کف سازی ساختمان  و…. کاربرد دارد و همانطور که از نامش پیداست به صورت پودر عرضه می شود.

 

مخلوط: این نوع  با ترکیب انواع مختلفی از پوکه ها بدست می آید که برای مصارف گوناگون از جمله مصارف عمرانی به کار می رود.

 

2. پوکه صنعتی

پوکه صنعتی

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

هنگام جستجوی اطلاعات در مورد پوکه صنعتی ، می بینید که دارای چندین نام می باشد: سنگریزه های گل رس گسترش یافته ، خاک رس لکا ، و توپ های گل رس همه نام های آن هستند. این ماده  از خاک رس طبیعی و به وفور در دسترس تولید می شود. می توان آن را با خاک مخلوط کرد یا به تنهایی استفاده کرد که  برای ساخت محصولات بتنی سبک و مصارف دیگر کاربرد دارد.

مراحل تولید صنعتی

مراحل تولید صنعتی

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

1. گل رس از چاله ها استخراج ، از قبل تصفیه شده و به کوره های چرخشی انتقال داده می شود. این کوره ها تا دمای 1150 درجه سانتیگراد گرم می شوند و این فرایند رس را به سنگدانه های مختلف سبک با پوسته سرامیکی سخت و دارای هسته متخلخل تبدیل می کند. برای تولید این سنگ درجه حرارت بالا لازم است و بنابراین انرژی برای تولید آن بسیار بالاست.

2. پس از انتقال رس ها در کوره های دوار پیش پردازش و پردازش می شوند. با گرم کردن رس ها تا  2000 درجه فارنهایت با استفاده از یک کوره دوار ،  به آن فرم سنگریزه ای می دهد. این فرآیند رس را پر از حباب های هوا می کند در حین گرم شدن تشکیل یک ساختار لانه زنبوری تشکیل می شوند ، و آن را برای نگه داشتن اکسیژن و همچنین رطوبت اطراف ریشه های گیاه مناسب می کند. پس از گذر از كوره ، پوکه موجود شروع به سرد شدن می کند. یک فرایند خنک کننده صحیح برای اطمینان از یک محصول با کیفیت بالا ضروری است. همچنین به طور قابل توجهی عملکرد انرژی را بهبود می بخشد زیرا با خنک شدن گل رس ، هوای گرم، سرد می شود و از این هوای گرم برای خشک کردن ، گرم کردن و گسترش خاک رس در کوره استفاده می شود.

3. رس های موجود به دلیل حرکت دایره ای در کوره  تقریباً شکل گرد می گیرند. به دلیل استفاده و مصارف مختلف باید در اندازه های مختلف تولید شود. لذا پوکه های تولیدی با عبور از سرند های مختلف در اندازه های بین 0 تا 25 میلی متر تولید می شوند.

مصارف پوکه

مصارف پوکه

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

  • یک ماده همه کاره است و در تعداد فزاینده ای از برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت ساخت و ساز ، از آن در تولید بتن سبک ، بلوک و عناصر سازه پیش ساخته یا سنگین (پانل ها ، پارتیشن ها ، آجرها و کاشی های سبک) بسیار استفاده می شود. در قسمت های پشتی سازه ای در برابر پایه ها ، دیوارهای نگهدارنده ، آبشارهای پل و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این ، می تواند فشار زمین را در مقایسه با مواد معمولی 75٪ کاهش دهد. همچنین ضمن کاهش شهرک سازی و تغییر شکل زمین ، پایداری زمین را افزایش می دهد.
  • در ساخت محصولات بتنی سبک ، مصالح ساختمانی و مصارف دیگر کاربرد دارد. در  وزن 0-20 میلی متر می تواند با بتن مخلوط شود تا از کف بتونی به عنوان عایق زیر و پایه ای در زیر زمین استفاده شود و می توان آن را برای کف سازی و بام با عایق حرارتی و صوتی استفاده کرد.
  • مصارف رایج در بلوک های بتونی ، صفحات بتونی ، پرکننده های ژئوتکنیکی ، بتن سبک ، تصفیه آب ، هیدروپونیک ، آبزیان و هیدروکشت است.
  • همچنین از آن در تأسیسات تصفیه آب برای تصفیه و تصفیه فاضلاب شهری و آب آشامیدنی و همچنین در سایر فرآیندهای تصفیه ، از جمله مواردی که برای برخورد با فاضلاب صنعتی و پرورش ماهی استفاده می شود ، استفاده شود.
  • در کشاورزی و مناظر عمومی کاربرد دارد چون می تواند مکانیک خاک را تغییر دهد زیرا با سایر مواد در حال رشد مانند خاک و ذغال سنگ نارس مخلوط می شود ، می تواند باعث بهبود زهکشی ، حفظ آب در طی دوره های خشکسالی ، عایق بندی ریشه در هنگام سرمازدگی و فراهم آوردن ریشه با افزایش سطح اکسیژن شود و رشد بسیار شدید را تقویت می کند.

مزایای پوکه

مزایای پوکه

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

  • این سنگریزه های متخلخل رطوبت را جذب می کنند و امکان تخلیه آب فوق العاده از ریشه های گیاه را فراهم می کنند ، آنها نه تنها رطوبت را جذب می کنند ، بلکه هر نوع محلول غذایی را که می خواهید اضافه کنید جذب می کنند. منافذ موجود در سنگریزه ها ، فضای بین آنها و عملکرد تخلیه برتر آنها باعث گردش هوا می شود تا ریشه ها اکسیژن زیادی دریافت کنند.
  • کیفیت و قابلیت اطمینان بالا ، آنها می توانند مدت طولانی دوام بیاورند.
  • آنها pH خنثی و نسبت به اشکالات غیرقابل مهار مناسب هستند.
  • آنها ارزان هستند زیرا ساخت آنها ارزان است و می توانند در استفاده از آنها در طی سالیان متمادی از پس انداز خود صرفه جویی کنید.

پوکه قروه

پوکه قروه با مزایایی  مثل ثبات  بالا،  کیفیت بالا ، کارآمد و بادوام با وزن سبک مناسب برای طیف گسترده ای از متقاضیان در بخش ساخت و ساز است. همچنین چگالی کم و مقاومت بالا را ترکیب می کند و با سنگریزه هایی در اندازه های مختلف  پایداری مصالح مختلف ساختمانی را فراهم می آورد. پوکه قروه مملو از خواصی است که باعث بهبود عملکرد اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی یک ساختمان یا زیرساخت ها در کل طول عمر آن می شود.

پوکه قروه

پوکه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

پوکه قروه تولید کننده پیشرو با تجهیزات با کیفیت بالا در معدن و صنعت است. ما سال ها به صورت سفارشی اقدام به تولید انواع پوکه با بهترین کیفیت نموده ایم. شما قطعا برای انتخاب پوکه مناسب برای مصارفتان به راهنما و مشاور نیاز دارید. ما با در اختیار قرار دادن تجربه های خود به شما ، می توانیم راه حلی برای مشکل شما بیابیم. این که شما دقیقاً چه چیزهایی را می خواهید یا نیاز به راهنمایی دارید ، را از پوکه قروه بخواهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *