پرلیت چیست ، خواص و ویژگی های آن

پرلیت چیست ، خواص و ویژگی های آن

پرلیت در واقع سنگی معدنی از انواع پوکه می باشد. پرلیت  سفید رنگ است  و نام آن از لغت پرل به معنای مروارید گرفته شده است. پوکه قروه در این مقاله شما را با perlite  و خواص آن و اینکه از چه چیزی ساخته شده است ،کاربرد پرلیت در کشاورزی و  چگونه ، چرا و در کجا باید از آن استفاده کنید آشنا می کند.

پرلیت چیست؟

پرلیت یک سنگ سیلیس طبیعی است و زمانی ساخته می شود که گدازه های آتشفشانی ساطع شده از آتشفشان ها ، در جو خنک تر به سرعت سرد می شوند. بخاطر همین خنک کننده سریع ، بخارات آب درون سنگ به دام افتاده و کل سنگ مذاب به یک ساختار شیشه مانند تبدیل می شود.perlite در حالت طبیعی مانند سنگ  شیشه ای است. اما قبل از این فرآیند به رنگ قهوه ای و سیاه است.

پرلیت چیست؟

پرلیت چیست ، خواص و ویژگی های آن

فرآیند تشکیل آن با گرم کردن سنگ  شیشه ای تا دمای بسیار بالا در حدود (850-900 سلسیوس) انجام می شود. این کار باعث می شود رطوبت داخل شیشه به بخار تبدیل شود و سنگ را 7 تا 16 برابر اندازه اصلی خود منبسط و گسترش دهد . این انبساط بخار،  perlite را از یک سنگ تیره متراکم به یک محصول سبک و سفید و تبدیل به گرانول های پرلیتی که می شناسیم می کند. در واقع هنگامی که در یک دمای مناسب سریعا perlite را حرارت دهیم، ساختار سیلیکات آن نرم شده و آب ها شروع به بخار شدن، باد کردن یا گسترش جرم چسبناک به کف حباب سیلیکات شیشه ای می کنند و باعث ترکیدن آن می شود. برای مقایسه به ترکیدن ذرت بو داده فکر کنید. پاپ کورن آتشفشانی لقبی برای این ماده معدنی می باشد.

نحوه تشکیل خاک پرلیت؟

پرلیت در هیدروپونیک به طور عمده برای تکثیر گیاهان استفاده می شود زیرا خاک پرلیت معدنی ، خنثی و استریل است. خاک perlite  نسبت به سایر مواد رشد گیاهان و جوانه زنی را تشویق می کند و قطعاً می توانید رشد سریع گیاهچه را تجربه کنید. می توان با مخلوط کردن آن با خزه ، ذغال سنگ نارس یا نارگیل ، به عنوان خاک گلدان از آن استفاده کرد. برخلاف خزه و ذغال سنگ نارس ، خاک perlite خیلی راحت تجزیه نمی شود ، بنابراین می توانید سال های زیادی پرلیت را ذخیره و استفاده کنید. مخلوط خاک پرلیت از هوادهی و زهکشی بسیار مناسبی برخوردار است. هنگامی که ریشه ها در جستجوی منبع آب رشد می کنند ، یک رسانه خوب زهکشی مانند پرلیت آنها را وادار به رشد سریع می کند و از ریشه های گیاه در برابر پوسیدگی جلوگیری می کند. احتمالاً افزودن perlite سریعترین راه برای افزایش زهکشی خاک باغ شماست.

نحوه تشکیل خاک پرلیت

پرلیت چیست ، خواص و ویژگی های آن

perlite در تهیه انواع خاک گلدان ترکیب می شود تا ساختار خاک را اصلاح ، رشد گیاه را بیشتر و اجازه ندهد خاک سفت و به هم چسبیده شود. برای این کار می توانید بسته به نیاز خود 10٪ – 50٪ پرلیت به خاک اضافه کنید. هرچه درصد perlite بیشتر باشد ، جریان هوا برای ریشه بیشتر خواهد بود اما در سطح  ، شما باید مواد مغذی را بیشتر به سطح خاک اضافه کنید زیرا بیشتر مواد مغذی با آب اضافی تخلیه می شوند.

 • اگر می خواهید مواد مغذی و آب کمتری به مخلوط خود اضافه کنید ، 10-20٪ پرلیت را اضافه کنید خاک شما از جریان هوا برخوردار می گردد (برای ریشه ها عالی دارد)  اما باید مواد مغذی و آب بیشتری اضافه می کنید.

پرلیت چیست ویکی پدیا

پرلیت ویکی پدیا: پرلیت یک سنگ آتشفشانی معروف است که دارای بافتی شیشه ای و از آب نسبتاً بالایی برخوردار می باشد که معمولاً توسط هیدراتاسیون ابسیدین تشکیل می شود. به سبب داشتن آب فراوان شکل کروی به خود می گیرد. میزان آب همراه با perlite دو تا پنج درصد است. این ماده معدنی که محصولی تجاری و صنعتی است از موادی مثل دی اکسید سیلیکون ، اکسید آلومینیوم ، اکسید سدیم ، اکسید پتاسیم ، اکسید منیزیم و اکسید کلسیم تشکیل شده است.

ماده معدنی پرلیت

پرلیت

خواص پرلیت

 • خاصیت در باغبانی:

اگر به یک قطعه perlite باغبانی در زیر میکروسکوپ نگاه کنید ، خواهید دید که بسیار متخلخل است. حفره های perlite به ذخیره مواد مغذی و مقدار رطوبت مورد نیاز گیاه کمک می کند ، اما آب اضافی آن را دور می کند. این ماده غیر سمی ، تمیز ، عاری از بیماری و بسیار سبک و کار با آن آسان است.

 • خاصیت خاک پرلیت:

این ماده اغلب در محیط های صنعتی و همچنین در باغ مورد استفاده قرار می گیرد. Perlite دارای pH تقریبا خنثی است. بنابراین می توانید از آن برای کاهش اسیدیته خاک استفاده کنید. پوسیده و تحلیل نمی رود درنتیجه حجم آن کوچک یا از بین نمی رود.

خواص پرلیت

خاصیت پرلیت

 • خاصیت عایق بودن:

این ماده به دلیل ارزان قیمت بودن و سبک وزن بودن در مصارف ساختمانی بسیار پرکاربرد می باشد.معمولاً به عنوان عایق و با محصولاتی مانند گچ سبک ، کاشی سقفی ، یا سنگ تراشی مخلوط می شود.

 • خاصیت ضد فیلتر بودن:

به عنوان یک ماده تصفیه آب ، که اغلب برای فیلتر غلات و سایر مواد جامد در صنعت بیوشیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد ، محبوب است.

 • خواص پرلیت برای ساختمان سازی:

perlite به دلیل تراکم و قیمت پایین ، کاربردهای تجاری بسیاری دارد. از جمله کاربردهای اصلی استفاده از ساختمان و ساخت و سازها ، مصارف باغبانی ، فیلترها و کمک های فیلتر است. perlite همچنین در داروسازی و تصفیه آب استخرهای شنا شهری و همچنین ساینده و صیقل دادن ، پاک کننده ها و صابون ها استفاده می شود.

 

ویژگی های پرلیت

 • چگالی کم
 • تخلخل هوا
 • قابلیت ذخیره آب اضافی
 • ثبات دانه و دائمی بودن
 • غیر قابل احتراق (کلاس ضد آتش A1)
 • پشتیبانی سازه ای بالا در برابر بارهای استاتیک و پویا
 • عایق حرارتی ، ضد صدا
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • سازگار با محیط زیست به دلیل بازیافت و دفع آسان آن
 • غیرسمی و PH خنثی دارد

کاربرد پرلیت

از این محصول در تعداد زیادی از کاربردها استفاده می شود که به آن ها اشاره می کنیم.

صنعت مصالح ساختمانی

کاربرد کلاسیک برای perlite استفاده از آن به عنوان سنگ تراشی در هسته های توخالی دیوار ها و سنگ تراشی است. سنگریزه های آن برای عایق حرارتی و صوتی و همچنین برای جبران ارتفاع استفاده می شوند. علاوه بر این ، پرلیت برای استفاده به عنوان سفت کننده و چسبنده در گچ ، پایه گچ و ملات  استفاده می شود.

صنعت مصالح ساختمانی

کاربرد پرلیت

پرلیت در کشاورزی

این ماده معدنی با مخلوط شدن در خاک ، تأثیر مثبتی بر روی زمین و گیاه دارد. از آنجا که در مقابل تراکم بیش از حد خاک جلوگیری می کند به طور قابل توجهی باعث بهبود هوادهی می شود. با جذب آب نیز از آب گرفتگی جلوگیری می کند. پرلیت توزیع یکنواخت ماده مغذی خاک در اطراف ریشه گیاه را تشویق می کند و از آن ها را در برابر انجماد و گرمای بیش از حد محافظت می کند. perlite حتی بدون مخلوط شدن با خاک ، نیز خود را با موفقیت ثابت کرده است که بسترهای جالب و مفیدی برای رشد گیاهان محسوب می شوند. از این رو پرلیت در کشاورزی کاربرد فراوان دارد.

کاربرد پرلیت در کشاورزی و باغداری

پرلیت در کشاورزی

 

کمک فیلتر پرلیت برای صنایع شیمیایی ، دارویی و غذایی

پرلیت رایج ترین فیلتر کمکی است که کلیه الزامات را برآورده می کند. در مقایسه با سایر کمک فیلترها ، از نظر بی ضرر بودن برای زیست محیط و بهداشتی بودن به این ویژگی ها اشاره می کنیم: این ماده از pH خنثی بین 6/5 تا 7/5 دارد ، از نظر شیمیایی بی اثر ، بسیار پایدار و تقریباً نامحلول است. علاوه بر این ، هیچ گونه بو و رنگی از آن منتقل نمی شود. کمک فیلتر perlite در طیف گسترده ای از برنامه ها مانند صنایع شیمیایی ، دارویی و صنایع وابسته به مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال ، آن را به طور گسترده ای در شفاف سازی کنسانتره آب سیب ، تولید روغن های گیاهی و نوشابه های مختلف استفاده می کنند. این سنگ معدنی همچنین قابلیت استفاده خود را برای تصفیه فاضلاب ، فیلتر مواد شیمیایی و محصولات دارویی به اثبات رسانده است.

کمک فیلتر پرلیت برای صنایع شیمیایی ، دارویی و غذایی

کاربرد پرلیت

پرلیت به عنوان عایق

به دلیل خاصیت منحصر به فرد آن ، برای عایق بندی مخازن ذخیره سازی کرایوژنیک و دمای پایین کاربرد دارد ، جایی که می توان گازهای فوق سرد را در حالت مایع ذخیره و انتقال داد. بنابراین از perlite در صنعت حمل و نقل برای ساخت تانکرهای گاز طبیعی مایع به عنوان ماده ای برای عایق مخزن و همچنین در یخچال به عنوان پر کردن کولرهای موجود در کارخانه های جداسازی هوا استفاده می شود.

پرلیت به عنوان عایق

کاربرد پرلیت

پرلیت در متالورژی

Perlite در ریخته گری آهن و فولاد برای عایق کاری سطح مذاب فلز در ملاقه ها و قالب های ریخته گری استفاده می شود. پرلیت منبسط شده با اندازه دانه حداکثر 5 میلی متر باید در سطح ذوب فلز روی کاغذ یا کیسه های پلی پروپیلن ریخته شود. در هنگام لمس یک فلز ذوب ، کیسه منفجر می شود و می سوزد ، در حالی که perlite گسترش یافته و در تمام سطح مذاب فلز گسترده می شود و یک عایق تشکیل شده از خنک شدن سریع فلز مذاب جلوگیری می کند. مواد افزوده شده در سطح به یک بخش سودآور تبدیل می شوند ، در نتیجه کیفیت فلز پایه بهبود می یابد.

پرلیت در متالورژی

کاربرد پرلیت

بلوک پرلیت چیست؟

بلوک پرلیت یک مصالح ساختمانی طبیعی و زیست محیطی است. بلوک های perlite از ترکیب سیمان پرتلند  ، ماسه و مواد افزودنی ویژه ساخته می شوند که از لحاظ ظاهری شبیه به بلوک های معمولی هستند اما دارای ویژگی های زیر می باشند:

 • استفاده از این نوع بلوک ها در مسکن باعث صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان سازی تا 60٪ است.
 • این بلوک ها نسبت به سایر بلوک ها دارای وزنی سبک و خاصیت عایق بندی صدا و حرارت دارند. دیوارهای ساخته شده از این بلوک ها دمای داخلی اتاق را در مدت طولانی حفظ می کنند.
 • سازه های ساختمان در فرآیند ساخت و ساز با استفاده از perlite ساده تر و سبک تر می شوند ، همچنین باعث افزایش پایداری لرزه ای ساختمان می شود.
 • این بلوک ها از مقاومت بالایی در برابر آتش برخوردار هستند. با گذشت زمان تجزیه نمی شوند همچنین بر روی محیط زیست بی اثرند و نمی توانند روی هر یک از گونه های حیوانی و گیاهی تأثیر بگذارند.
بلوک پرلیت

بلوک perlite

پرلیت را از کجا تهیه کنیم

می توانید perlite را در فروشگاه های باغبانی  در  نزدیکی خود خریداری کنید یا می توانید آن را بصورت آنلاین از پوکه قروه سفارش دهید. فراموش نکنید که هنگام خرید perlite ، بیشتر فروشگاه ها انتخاب معقولی دارند ، اما در هنگام خرید برچسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این ماده 100٪ پرلیت به جای یک ترکیب خاک و کود است ، پس جزئیات محصول را به طور کامل بخوانید. یک مکان برای خریدی مطمئن پوکه قروه است که با سال ها تجربه در این زمینه می تواند با کیفیت ترین محصول را برای شما به سرار کشور ارسال کند.

قیمت پرلیت

perlite در سایز های مختلف موجود می باشد. سه سایز اصلی آن درشت ، متوسط و ریز می باشد. بسته به اینکه کدام نوع پرلیت را سفارش می دهید و همچنین کیفیت perlite مورد تقاضا ، محیط جغرافیایی و وزن مصرفی آن می تواند قیمت های متفاوتی را در بر گیرد.

قیمت پرلیت

perlite

perlite واقعاً یک ماده افزودنی چند منظوره برای گیاهان، ساختمان سازی و بهبود خاک می باشد و درحجم نسبتا کمی مزایای زیادی را به شما ارائه می دهد. پوکه قروه با تولید با کیفیت ترین پرلیت ها نسبت به معادن دیگر در این زمینه پیشتاز می باشد می توانید به ما اطمینان داشته باشید و اگر سوالی دارید ، لطفاً در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید.

 

3 پاسخ
 1. وحید گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  لطفا مشخصات فنی شامل ترکیب شیمیایی، سایز ذرات یا مش بندی و غیره را برای من ارسال کنید.
  من در صنایع ریخته گری کار می کنم و به دنبال پرلیت ریز هستم.
  با تشکر

  پاسخ
 2. اشکان گفته:

  با سلام
  با تشکر از اطلاعات خوبتون، مروارید به شکل pearl نوشته میشه و ارتباطی با اسم perlite نداره
  البته ماده ای به اسم pearlite هم داریم که حاوی آهن هست و با perlite متفاوته.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *