اسکوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

اسکوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

اسکوریا یکی از انواع سنگ آذرین است که در اثر فعالیت آتشفشانی تولید می شود. این سنگ بسیار شبیه به پوکه می باشد اما کاربردهای خاص خود را در ساخت و ساز ، کشاورزی و زمینه های دیگر دارد. اگر مایل به دانستنی های مفیدی در مورد اسکوریا می باشید به مطالعه این مطلب از پوکه قروه بپردازید.

اسکوریا چیست؟

اسکوریا سنگی آذرین وزیکولی و تیره است که دارای هیچ کریستالی نیست. سنگ های scoria می توانند در رنگ های متنوعی از جمله سیاه ، خاکستری تیره ، قهوه ای و قرمز وجود داشته باشند. بیشترین مقدار اسکوریا از نظر ترکیبات از نوع بازالت یا آندزیتی است. قسمت بالای جریان گدازه از ماده ای کاملاً متخلخل و زبر تشکیل شده است که به اسکوریا معروف است. هنگامی که سنگ مذاب از لوله آتشفشانی در حال بالا آمدن است ، فشار در حال کاهش باعث می شود گاز خارج شود (مانند باز کردن یک قوطی نوشابه دی اکسید کربن را آزاد می کند) و سرد شدن آن باعث می شود این گدازه ها سفت و جامد شوند و سنگ هایی را با تخلخل زیاد به وجود آورند که اسکوریا یکی از آن ها می باشد.

اسکوریا

اسکوریا چیست

اسکوریا در مناطقی از آتشفشان های اخیر مانند جزایر قناری و آتشفشان های ایتالیا متداول است. به دلیل دارا بودن وزیکول های زیاد  چگالی نسبتاً کمی دارد ، اما به اندازه پوکه معدنی سبک نیست. همچنین از نظر توده دارای توده بزرگ با دیوارهای ضخیم تر و متفاوت است. Scoria  به عنوان ماده عایق با درجه حرارت بالا استفاده تجاری دارد. همچنین در محوطه سازی و زهکشی استفاده هایی دارد.

ویژگی های اسکوریا

 • نام مبدا: کلمه scoria از یونان به معنی زنگ ناشی می شود
 • نوع بافت: آپانیتیک و وزیکولار (متخلخل و حاوی حفره های گازی فراوان)
 • ترکیب: آندزیت و بازالت
 • درجه سختی : 5-6
 • رنگ: سیاه یا قهوه ای تیره
 • سایر خصوصیات: وزیکولی مانند پوکه معدنی قروه ، اما متراکم تر و تیره تر با وزیکول های بزرگتر
 • منشاء: آتشفشانی
 • ترکیب مواد معدنی: غالبا شیشه ای
 • محیط تکتونیکی: نقاط داغ مرزی یا درون اقیانوسی

تفاوت سنگ اسکوریا و پوکه

پوکه معدنی بسیار شبیه به scoria است که یک سنگ آذرین وزیکولار نیز هست ، اما تفاوت های کمی وجود دارد که می تواند آنها را متمایز کند.

تفاوت سنگ اسکوریا و پوکه

اسکوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

 • اول رنگ آنهاست. Scoria تقریبا همیشه سیاه یا خاکستری تیره تا قهوه ای مایل به قرمز است ، در حالی که پوکه تقریباً همیشه سفید تا خاکستری روشن و برنزه روشن است. این اختلاف رنگ نتیجه ترکیب آنها است. اسكوريا از ماگما هاي بازالتي تشكيل مي شود ، در حالي كه پوکه از ماگما هاي ريوليتي تشكيل مي شود  كه معمولاً حاوي گاز بيشتري است.
 • اسکوریا در داشتن وزیکول های بزرگتر و دیواره های وزیکول ضخیم تر از پوکه معدنی ، یکی دیگر از سنگ های آتشفشانی وزیکولی متفاوت است ، و از این رو متراکم تر است. این اختلاف احتمالاً نتیجه ویسکوزیته ماگما پایین تر است ، که باعث انتشار سریع فرار ، رشد حباب ، انسجام و ترکیدن می شود.
 • پوکه غلظت بالاتری از حباب های به دام افتاده دارد که امکان شناور شدن آن را فراهم می کند ، اما دیواره های ضخیم scoria باعث می شود که به اندازه کافی سنگین شود.
 • هنگامی که از نزدیک با یک ذره بین به این سبکدانه نگاه کنید ، اغلب می توانید کریستال های معدنی ریز در scoria را مشاهده کنید. با این حال ، مشاهده نزدیک پوکه، یک بافت شیشه ای را نشان می دهد. پوکه عمدتا از مواد شیشه ای و نه کریستال های معدنی تشکیل شده است. شیشه یک ماده غیر کریستالی است. ساختار پوکه ، آنقدر سریع خنک شده که اتم ها نتوانسته اند خود را در ساختارهای بلوری مرتب شده قرار دهند.

نحوه تشکیل سبکدانه اسکوریا

مواد منفجره در آتشفشان ، از گازهای زیاد و خاکستر تشکیل شده است. هنگامی که آتشفشان فوران می کند ، این گازها در فشار شدید در ماگما حل می شوند. ماگما بعد از فوران آتشفشانی وارد هوایی می شود که در آن فشار آزاد می شود و با کاهش دما در سطح زمین ، ماگما جامد می شود. گازهای مذاب بدون جامد شدن از مواد مذاب خارج نمی شوند. این گازها منافذ گرد یا طولانی ایجاد می کنند و این منافذ حاصل سرد شدن سریع مناطقی است که گاز از آن قسمت خارج شده است. اسکوریای ناشی از انفجار در نزدیکی دهانه آتشفشان واقع شده و سنگ سنگین از بالای آتشفشان به پایین سقوط خواهد کرد.

نحوه تشکیل سبکدانه اسکوریا

اسکوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع اسکوریا

Scoria در اندازه های خاص خرد شده و برای مصارف مختلفی به فروش می رسد. اندازه های مختلف آن انواع scoria  را در سایزهای بادامی ، نخودی ، فندقی ، ماسه ای و عدسی به وجود می آورد. همچنین یک دلیل دیگر در به وجود آمدن انواع scoria رنگ آن که شامل سیاه ، قهوه ای و قرمز مایل به قهوه ای می باشد. پس در هنگام سفارش پوکه معدنی قروه باید به سایز و رنگ آن اشاره کنید.

دلیل اصلی محبوبیت اسکوریا

اصلی ترین ویژگی scoria متخلخل بودن آن و درنتیجه سبک وزن بودن است. این ویژگی باعث محبوبیت فراوان آن در ساخت  بلوک های سبک وزن ، استفاده برای عایق کاری ساختمان ، شیب بندی ساختمان  و …. شده است. همچنین استحکام این سبکدانه نسبت به وزن سبکی که دارد باعث ساخت انواع بتن و استفاده آن برای استحکام جاده ها و پل ها شده است. به سبب دارا بودن این ویژگی ها توجه پیمانکاران  زیادی را در ساخت و ساز به خود جلب کرده است.

کاربرد اسکوریا

کاربرد اسکوریا

اسکوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

 • Scoria اغلب در کارهای محوطه سازی و زهکشی استفاده می شود.
 • می توان از آن برای عایق کاری در دمای بالا استفاده کرد.
 • در سایت های چاه های نفتی برای محدود کردن مشکلات گل و لای با ترافیک کامیون های سنگین استفاده می شود.
 • از آن به عنوان یک کمک کششی در جاده های یخی و برفی استفاده می شود.
 • اسکوریای خرد شده برای پوشش زمین در پروژه های منظره ، به عنوان بستر در باغبانی هیدروپونیک ، و به عنوان گرانول های سقفی استفاده می شود.
 • از این ماده معدنی برای ساخت انواع بلوک های سبک ، عایق کاری ساختمان ، شیب بندی استفاده می شود.
 • این ماده معدنی مناسب برای استفاده در خاک کشاورزی و مزرعه داری می باشد.

مزایای سنگ اسکوریا

 • استفاده از بتن با این سبکدانه وزن بسیار کمتری نسبت به بتن تهیه شده با شن و ماسه معمولی دارد.
 • Scoria سبک تر اجازه می دهد تا ساختمان ها با فولاد کمتر ساخته شوند.
 • هوای گرفتار شده در scoria باعث می شود که بتن به عنوان عایقی بهتر و در نتیجه ساختمان های ساخته شده با بتن scoria هزینه گرمایشی و سرمایشی کمتری داشته باشند.

جایگزین اسکوریا

جایگزین های سبکدانه برای scoria وجود دارد که با گرم شدن خاک رس در یک کوره دوار در شرایط کنترل شده تولید می شود. جایگزین می تواند همان ویژگی های اصلی ، ظاهری و حفره ای را داشته باشد که تحت عنوان لیکا به معنی  “خاک رس گسترش یافته” یا “رشد سنگ ها” فروخته می شود.

قیمت اسکوریا

قیمت سبکدانه با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. شما باید علاوه بر وزن مصرفی به سایز و رنگ آن نیز اشاره کنید. همچنین عواملی مثل سطح ، استحکام و میزان مقاومت آن نیز درجات مختلفی از کیفیت scoria را به وجود می آورند که هرکدام قیمت های متفاوتی را شامل می شوند. برای اطلاع دقیق از قیمت با ما تماس حاصل فرمایید.

قیمت اسکوریا

اسکوریا چیست و چه کاربردی دارد؟

پوکه معدنی قروه واقع در شهرستان قروه استان کردستان با سال ها تجربه در زمینه تولید انواع سبکدانه scoria در این زمینه پیشتاز می باشد. سبکدانه های با کیفیت ما برای استفاده در ساخت و ساز ، تهیه بتن و انواع بلوک مناسب می باشند. برای اطمینان از خریدی مطمئن و با کیفیت می توانید با ما تماس بگیرید و از شرایط ارسال  آن به سراسر کشور مطلع شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *