پوکه معدنی

پوکه قروه

پوکه معدنی

درباره شرکت تولید وپخش پوکه معدنی فلاح

پوکه معدنی

پوکه صنعتی و پوکه معدنی چيست؟ – وزن مخصوص کاربرد

پوکه صنعتی و پوکه معدنی چيست و چگونه تولید میشود.

پوكه معدني دانه سبک حاصل از فعاليتهاي آتشفشاني میباشد که مزيت عمده پوکه معدني نسبت به سایر مصالح ساختماني مشابه آن از قبيل شن و ماسه، وزن مخصوص بسيار كم پوکه معدنی و دارا بودن درجه سختي بالا و نيز تخلخل / آن (حدود ۷ فراوان مي باشد. رنگ اين ماده معدني سفيد يا خاكستري مايل به سفيد يا زرد است.
موارد استفاده از پوکه معدنی

باتوجه به استخراج جدید این ماده ارزشمند هنوز بسیاری از مصرف کنندگان از مزایای این محصول آگاه نیستند و با هزینه های بسیار بالا کارایی کمی را برای خود ایجاد می کنند پوکه معدنی بصورت طبیعی از دل کوه بیرون می آید و با هزینه ای بسیار پایین در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد.
از پوکه معدنی برای شیب بندی پشت بام ، ساخت بلوک های سبک ، موزاییک و پر کردن سطوح مختلف ساختمان و غیره استفاده می شود.

ماسه پوكه: به دلیل وزن بسیاركم نسبت به ماسه معمولی(شسته/رودخانه ای)دركاركاه هایساخت بتن ,بلوك زنی(دیواری/سقفی)وپرنمودن سطح لوله كشی های ساختمانی و …مورداستفاده قرارمی گیرد.

پوكه عدسی: به دلیل اندازه ووزن بسیاركم دركارگاه های تولید بلوك های سقفی بسیار سبك مورد استفاده قرار میگیرد .
پوكه نخودی: موارد مصرف زیادی داردازجمله شیب داركردن سقف ساختمانها و هم سطح نمودن كف طبقات و..
فندوقی وبادامی: همانند پوك نخودی میبا شند و بعلت سایز بزرگتر قیمت کمتری هم دارد.
موارد مصرف سنگ پوکه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب سد سازیها پلها و…مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استخراج پوکه معدنی

پوكه معدني دارای دانه بندی هاي متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بيش از صد ميليمتر (۱۰۰mm) است. هر يک از اندازه های فوق برای مصارف خاصی كاربرد دارند. نمونه اي از نحوه استخراج پوكه معدني به صورت عدسي هايي با قطر پنجاه تا صد متر و ارتفاع حدود پنج متر در زير لايه هايي از خاک و سنگ وجود دارد. پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر عمليات باطله برداري يعني برداشتن سنگ و خاک از روي لايه هاي پوكه معدني انجام مي شود. درمرحله بعد عمليات بارگيري به كمک لودر صورت مي پذيرد. ماده معدني به وسيله كاميون كمپرسي از محل معدن حمل مي شود.

خواص و کاربرد پوکه معدنی

وزن مخصوص پائين پوکه معدنی بین نیم تا هفت دهم به طوري كه روي آب شناور مي ماند

عايق صدا، گرما و سرما
مقاوم در مقابل آتش سوزي؛ به طوري كه تا ۷۶۰ درجه سانتيگراد هيچ تغييري در حجم و شكل آن حاصل نمي شود. نقطه ذوب اين ماده معدني ۱۳۴۲ درجه سانتيگراد مي باشد.
استحكام؛ بتون و مصا لح تشكيل شده از پوكه معدني از ميزان بالاي دوام نسبت به وزن برخوردار مي باشد. موارد مصرف جهت شيب بندي بامها و كف ساختمان (دانه ها و ذرات كوچكتر از ۴۰ ميليمتر).
براي تهيه بلوكهاي سبك سقفي و ديواري، مو زائيك سبک، بتون سبک، براي قطعات باربر سبك و قطعات جدا كننده ( دانه ها و ذرات كوچكتر از ۱۵ ميليمتر) • بعنوان عايق حرارت براي سردخانه ها، گرمخانه ها و پوشش لوله هاي حرارتي (دانه هاي ۲ تا ۴۰ ميليمتر)
براي استفاده كشاورزي در مناطق كم آب به دليل خاصيت جذب و نگهداري آب (از ذرات ريز تا دانه هاي ۳۰ ميليمتري)
براي رنگبري پارچه ها (قطعات ۲۰ تا ۵۰ ميليمتري)
براي استفاده در ساختمان سدها، اسكله ها و پلها (ذرات پودر مانند)
نكته قابل توجه اينكه بتون ساخته شده از پوكه معدني علاوه بر سبكی، در مقابل عوامل مختلف مختلف محيطي نيز داراي استحكام و مقاومت فوق العاده اي مي باشد.
مخلوط اين ماده با آهك شكفته تشكيل نوعي سيمان طبيعي را مي دهد كه در زير آب و بيرون آب سخت مي گردد در صنعت سيمان مي توان از اين م اده معدني به عنوان يكي از اجزاء مهم تشكيل دهنده سيمان استفاده نمود.
درصد اختلال تا ۴۰ % سيمان پرتلند پوزولان
درصد اختلاط بيش از ۴۰ % سيمان پوزولانی
همچنین پوکه معدنی عایق خوب صدا و حرارت نیز باشد.

کاربرد پوکه معدنی در صنعت کشاورزی

پوکه معدنی به علت خاصیت تخلخلی که دارد میتوان با خاک گلخانه و مزرعه ترکیب ، باعث تنفس بهتر و بیشتر خاک شود و در نتیجه آن باروری بیشتر محصول خواهد شد.
وزن مخصوص پوکه معدنی

همانطور در ابتدای مطلب نیز اشاره شد وزن مخصوص پوکه معدنی بسیار کم یعنی حدود صفر است.
پوکه صنعتی

پوکه صنعتی از انبساط خاک رس در کوره هاي گردان با حرارتي حدود هزار و دویست درجه سانتيگراد بدست مي آيند. دانه های پوکه صنعتی دارای شکل تقريبا گرد و سطح زبر و ناهموارند. رويه ميکروسکوپي خارجي دانه ها دارای خلل و فرج ريز و قهوه اي رنگ و بخش داخلي دانه ها داراي بافت سلولی سياه رنگ است.

ویژگی های پوکه صنعتی

۱٫وزن کم پوکه معدنی

(وزن مخصوص ۵۵۰ کیلو گرم  به ازا هر متر )

.۲هدايت حرارتي پايين

(عایق بسیار مناسب برای گرما و سرما)

 

۳٫افت صوتي مناسب

۴٫مقاومت در برابر آتش پوکه معدنی

۵٫عايق صوتي و جاذب صوت پوکه معدنی

۶٫کار پذيري با انواع ملات

۷٫شکل مناسب

۸٫فساد نا پذيري

۹٫دوام و پايداری شيميايی

شهرستان قروه يکی از شهرستان های استان کردستان بوده که بدليل بافت آتش فشانی در قسمت شمالی شهرستان، معادن زيادی از پوکه معدنی در آن وجود دارد که بدليل سبکی فوق العاده در سبك کردن وزن ساختمان ها تاثير فراوانی دارند . پوکه جهت پرکردن کف طبقات و بام ها بکار رفته و از آن بصورت سازه ای استفاده نشده است . در چند سال اخير نخودی گردويی بادامی و پرتقالی دانه بندی شده و به بازار عرضه می شوند – – – » ماسه « پوکه در سايزهای مختلف ريزدانه که هرکدام بدليل تخلخل دارای وزن مخصوص مربوط به خود بوده و در صورت استفاده از آنها در بتن می توانند وزن مخصوص بتن را کاهش دهند. در اين مقاله سعی شده است تا با آزمايشات لازم، ترکيبات مختلف از انواع پوکه در ترکيب با مصالح سنگی امتحان شده و با جابجا کردن درصدهای مختلف پوکه و مصالح سنگی، بتن سبکی را توليد کرد تا علاوه بر داشتن مقاومت فشاری ۸۲ روزه با ارزش سازه ای، از نظر وزنی نيز در رده بتن های سبك قرار گيرد يا حداقل نسبت به بتن معمولی مصرفی در سطح شهرستان سبك تر باشد و در نهايت طرح اختلاط بتن توليد شده با پوکه معدنی قروه ارائه می گردد. پوکه معدنی

مقالات پوکه معدنی

فروش پوکه معدنی قروه درجه یک

جهت سفارش پوکه معدنی درجه یک قروه میتوانید هم با شماره ۰۹۱۸۸۷۳۵۹۵۳ تماس حاصل کنید و یا به دفتر فروش شرکت پوکه معدنی فلاح مراجعه کنید.

 

ادرس گوگل مپ

تلفن:

۰۹۱۸۸۷۳۵۹۵۳

۰۹۱۸۸۰۲۱۰۰۶

 

En

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *